Intel Arc Ekran Kartları Madencilikte Kullanılamıyor

Intel, son periyotta isminden sıkça bahsettiğimiz Arc ‘Alchemist’ ekran kartlarının yeni ve tanınan API’ler için optimize edildiğini açıkça kabul etmişti. Sonuç olarak, eski grafik API’lerini kullanan oyunlarda performans düşük olacak. Oyun performansı bir kenara, madencilik tarafına gelelim. Görünen o ki masaüstü bilgisayarlar için çıkan Arc A380 ekran kartı şu anda Ethereum madencilik yazılımlarını desteklemiyor.

Tanınmış bir YouTuber olan DJ Mines, elindeki kart ile birçok madencilik yazılımı denediğini, lakin kazım yapamadığını açıkladı:

Intel GPU şoförü şahane halde çalışıyor, lakin ne yazık ki şimdi Intel GPU’ları destekleyen hiçbir madencilik programı yok. NiceHashMining, T-Rex Miner, lolMiner, TeamRedMiner (tümü Windows’ta) denendi.

Giriş düzeyine hitap eden Arc A380 ekran kartları madencilik için kullanılamıyor. Şu sıralar Ethereum madenciliğinin kârlı olmadığını zati biliyoruz. Sonuç olarak, kripto piyasası yükselse bile madenciler bu kartları almak için sıraya girmeyecek. Arc A750 ve Arc 770 üzere yüksek belleğe sahip modellerin geleceğini biliyoruz. Bu bağlamda Intel, madencilik için şoför bazlı birtakım değişiklikler yapabilir.

Arc A380 Özellikleri

GPU ACM-G11: Xe-HPG mimarisi, 8 Xe Çekirdeği, 8 RT ünitesi, 128 XMX Motoru
Taban Frekans 2.0 GHz
Bellek 6 GB GDDR6 – 15.5 Gbps
Bellek Data Yolu 96-bit
Bellek Bant Genişliği 186 GB/s
Destek Ray Tracing, VRS, DX 12 Ultimate, Vulkan 1.3, Adaptive Sync, 4 adede kadar ekran, H.264, H.265 ve AV1 donanım kodlama/kod çözme, VP9 Bitstream & Kod Çözme, Intel Deep Link teknolojileri
Portlar eDP 1.4, DP 2.0 (UHBR 10’a kadar), HDMI 2.1, HDMI 2.0b
TDP 75W