Intel Arc Ekran Kartları Beklenenden Zayıf Olabilir

Intel, birinci masaüstü Xe-HPG ekran kartı Arc A380‘in tanıtımında birtakım performans tezlerinde bulunmuştu. Şirkete nazaran bu ekran kartı, AMD’nin giriş düzeyi Radeon RX 6400 modelinden %25’e kadar daha süratli. Sentetik testlerde bu sonuçlar gerçek olabilir lakin oyunlarda senaryo değişiyor.

Sunum sırasında 1080p çözünürlükte yapılan ve ortalama FPS bedelleri verilen bir slayt görseli yayınlandı, lakin bu slaytta RX 6400 performansı hakkındaki bilgiler eksikti. Bildiğiniz üzere sunumlarda dipnotlar vardır ve testlerle ilgili tüm ayrıntılar sağlanır. Intel’in sunumlarında ise doğrulama için kâfi bilgiler sağlanmadı. 3DCenter, mavi grubun argümanlarını doğrulamak için bir çalışma yaptı ve aşağıdaki sonuçlara vardı.

Siteye nazaran iki kartın fiyatına nazaran gerçek performans farkı %21 civarında. Gerçek performans (fiyata dayalı değil) yalnızca %4 daha düzgün, yani kusur hissesiyle birlikte Radeon RX 6400 ile neredeyse eşit.

Giriş düzey A380 ile ilgili yapılan değerlendirmelerle birlikte tüm Arc Alchemist serisi için birtakım kestirimler yapıldı. Buna nazaran amiral gemisi Arc A780/770, aslında RTX 3070’in gerisinde kalacak. Hatta RTX 3060 Ti ile neredeyse eşit olduğu, küçük bir farkla daha gerisinde olduğu söyleniyor. Orta sınıf Arc A serisi masaüstü ekran kartı ise RTX 3060 ve RTX 3050 modelleriyle rekabet edecek. Fakat Arc A3 serisine ilişkin hiçbir model, oyun tarafında Radeon RX 6500 XT’yi geçemeyecek.

Intel’in şoför optimizasyonlarıyla Arc performansını uygunlaştırma talihi var. Lakin A380 şu an sadece bir ülkeyle hudutlu ve dünyadaki öbür pazarlara ne vakit ulaşacağını tam olarak bilmiyoruz. RTX 30 serisi ve RX 6000 serisinin fiyatları ucuzlamaya devam ediyor, hatta yurt dışında liste fiyatının altında satışlar yapılıyor.