Intel Arc Alchemist Serisi Vulkan 1.3 Desteğiyle Geliyor

Khronos kümesi, bu yıl Ocak ayında Vulkan grafik API’si için 1.3 güncellemesini duyurmuştu. Kimi GPU üreticileri, şoförleri aracılığıyla süratlice Vulkan 1.3 takviyesi sunmaya başladı. NVIDIA, Ampere mimarisinden Maxwell’e kadar tüm kartlarında dayanak sundu. Intel tarafında UHD ve Iris Xe iGPU’lar, AMD cephesinde ise RDNA ve RDNA 2 kartların tümü Vulkan 1.3 takviyesine kavuştu.

Resmi web sitesine nazaran artık Xe-HPG mimarisine sahip Arc Alchemist serisi harici ekran kartları artık Vulkan 1.3 özellikleriyle büsbütün uyumlu. Takviyeli eser listesinde Arc A770M, A730M, A550M, A370M ve A350M üzere taşınabilir GPU’lar var. Masaüstü modellerin ismi ise ne yazık ki hala geçmiyor.

Şimdiye kadar sadece A350M, A370M ve daha yakın vakitte A730M modelini gördük. A770M ve A550M üzere iki model görünüşe nazaran artık piyasaya sürülmeye hazır.

GPU üretim sürecinin bir kesimi olarak DirectX, OpenGL ve Vulkan üzere en yeni grafik API’lerini yürütmek için uyumluluk sağlamak çok değerli. Taşınabilir sürümlerin tümü Vulkan 1.3 API’sine takviye sunduğunu gördüğümüze nazaran, masaüstü kartların da tıpkı seviyede takviye taşımasını bekleyebiliriz.