Intel, 7nm Üretim Teknolojisini Detaylandırdı: Intel 4

Intel’in yarı iletken teknolojileri, bilhassa 14nm sürecinde çok fazla tartışmaya mevzu oldu. Üretimi yıllar süren 10nm işlemciler birden çok defa ertelendi ve son tüketiciye ulaşması vakit aldı. Mavi kadro son periyotta işleri toparlarken yıllar sonrasına uzanan planlar açıklamıştı. Artık ise VLSI Sempozyumu’nda Intel 4 ismi verilen üretim teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edindik.

Daha evvel 7nm olarak isimlendirilen Intel 4, şirketin çeşitli farklı teknolojilerle birlikte EUV litografisini kullanan birinci üretim teknolojisi. Yeni bir fabrikasyon teknolojisi gün yüzüne çıktığında akla gelen birinci şey yoğunluktur. Bu yeni teknik, Intel 7 (10nm SuperFin) ile kıyaslandığında birebir alan için transistör sayısını iki katına çıkaracak ve %20 daha yüksek performanslı transistörler sağlayacak.

Bireysel transistör boyutuna bakıldığında Intel 4 teknolojisi epey küçük bir silikon modülünü temsil ediyor. 30nm Fin Pitch, kapılar ortasında 50nm Contact Gate Poly Pitch ve 50nm Asgarî Metal Pitch (M0) ile Intel 4 transistörü, tabloda listelenen Intel 7 hücresine kıyasla değerli ölçüde daha küçük. Ölçeklendirme açısından Intel 4, Intel 7’ye kıyasla tıpkı alanda iki kat daha fazla transistör sunabiliyor. Fakat bu bu sürecin farklı ayrıntıları var. Intel 7 üzerinde oluşturulan birebir SoC, Intel 4’ün yarısı kadar olmayacak. Intel 7 ile milimetre kareye 80 milyon transistör sığarken, Intel 4 ile bu ölçü 160 milyona çıkabiliyor.

Intel 4’ün üretim sürecinde şirket birinci defa EUV kullanıyor ve mükemmel sonuçlar elde ediyor. Son olarak bu yeni transistörlerin performansına gelelim. Intel, 0,65 iso-power’da Intel 4 ile sürdürülebilir frekansta %21,5’lik bir yarar bildiriyor. 0,84 Volt üzere daha yüksek güçte, eğri düzleşerek yaklaşık %10 güzelleşme sağlıyor. Iso-frequency (frekans) testleri kelam konusu olduğunda ise Intel, 2,1 GHz transistör anahtarlama suratında ölçülen %40 daha düşük güç tüketiminden bahsediyor.

Yeni Intel 4 teknolojisini temel alan eserler, 14. Kuşak Meteor Lake ailesiyle birlikte 2023 yılında piyasaya çıkacak.