İlk RISC-V GPU’lar Piyasaya Çıkıyor

Açık kaynaklı RISC-V komut seti mimarisinin ismini her geçen gün daha fazla duymaya başlıyoruz. Apple, NVIDIA ve Intel üzere devlerin RISC-V ile yakından ilgilendiğini biliyoruz. Ayrıyeten bir araştırma takımı, RISC-V mimarili işlemcilerle inşa edilen üstün bilgisayarları test etmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz yıl açık kaynaklı grafik motorlarının gelişimini önemli halde destekleyecek, geliştirilmekte olan bir açık kaynaklı GPU projesi gün yüzüne çıkmıştı. Bu hafta Think Silicon, “sektörün birinci RISC-V tabanlı GPU’sunu sergilemeye” hazır olduğunu duyurdu.

RISC-V tabanlı GPU’nun yapısı.

Think Silicon’un yeni RISC-V 3D GPU’ları, Neox serisinin temelini oluşturacak. Ayrıyeten farklı ortamlar için hazırlanan iki eser kümesi var: grafik hızlandırma için Neox G serisi ve derin öğrenme vazifelerini hızlandırmak için Neox A serisi.

Şirket, yeni GPU’ların grafikler, makine tahsili, görüntü/video sürece ve genel hedefli bilgi süreç iş yükleri için özelleştirilmiş SoC’lere sahip olacağını söylüyor. Taşınabilir aygıtlar ve platformlar, bu teknolojinin en bariz amacı olarak görülüyor. GPU geliştiricisi ayrıyeten Neox G ve Neox A çekirdeklerinin yeni kuşak akıllı saatler, artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri, cümbüş kesimindeki akıllı ekranlarda kullanılabileceğini söylüyor.

Think Silicon’da IP Lisanslama, Satış ve Pazarlama Yöneticisi Ulli Mueller, “İlk RISC-V tabanlı GPU’yu ortaya çıkarmak, grafik sanayisi ve Think Silicon için değerli bir kilometre taşıdır.” dedi. Mueller, sunuma gelen geliştiricilerin yeni 3D GPU’lardan ilham almasını beklediğini de kelamlarına ekledi.

Think Silicon, RISC-V 3D GPU ailesini Embedded World 2022’de sergileyecek. Bu ticaret fuarı, 21 Haziran ile 23 Haziran tarihleri ​​arasında Almanya’nın Nürnberg kentinde gerçekleşecek. Birinci RISC-V GPU’ların performans düzeyini görmek değişik olacak. Son olarak, bu grafik işlemcilerinin en azından birinci etapta düşük güçlü segment ve gömülü eserlere odaklandığını not düşelim.