İçerik Üreticiler ve Tasarımcılar, Bilgisayar Trendlerini Değiştiriyor

İçerik üreticilerini ve dizayncıları da kapsayan yaratıcı sanayi, tüm dünyada en süratli büyüyen bölüm pozisyonunda iken teknoloji de yaratıcı profesyonellerin potansiyelini açığa çıkarmaları için çalışıyor. Bu kesimin profesyonellerinin günümüzdeki muhtaçlık ve taleplerini karşılayacak biçimde tasarlanan yeni kuşak bilgisayarlar, dönüştürülebilir ekrandan en gerçekçi renklere, soğutma teknolojilerinden ergonomik klavyeye kadar üretkenliği artıracak birçok yeniliği tek aygıtta bir ortaya getirmeye odaklanıyor.

‘Yaratıcılık’ kavramını yaklaşık 25 yıl evvel tiyatro, müzik, sinema, görsel sanatlar ve moda üzere alanları tanımlamak üzere kullanmaya başladık. Son zamanlarda dijitalleşen dünya ile birlikte sanat ve teknolojinin buluştuğu yeni alanlar da yaratıcı sanayilerin içine dahil oldu. Günümüzde görüntü, yazı yahut görsel tabanlı çalışarak içerik üreten; fotoğrafçılık, belgesel yahut sinema yapımcılığı, animasyon ve oyun tasarımı, grafik tasarım, mimarlık, mühendislik, 3D tasarım, yazılım ve müzisyenleri kapsayan, duygusal zeka ve toplumsal marifetler gerektiren epeyce geniş bir meslek kümesinden bahsetmek mümkün. Öteki kesimlere oranla iki kat daha fazla istihdam oluşturan yaratıcı bölümü, bugün tüm dünyada sürdürülebilir iktisadın de kıymetli bir öğesi olarak kabul ediliyor.

Dijital dünyada yaşanan süratli gelişmelerin yaratıcı sanayilerde yeni iş kollarını doğurması, bilgisayar üreticilerini de harekete geçiriyor. Talep ve gereksinimler her geçen gün çeşitlenirken, yaratıcı profesyonelleri hedefleyen bilgisayarlar da çok istikametli tahlillerle gelişiyor. Yazı tabanlı içerik üretenler ekseriyetle çok güçlü bir işlemciye yahut ekran kartına gereksinim duymazken, kolay taşınabilirlik, uzun pil ömrü, başarılı bir klavye ve touchpad üzere özellikler öncelikli beklentileri olabiliyor. Öte yandan görüntü yahut görsel tabanlı bir içerik üretenler, Adobe Premiere yahut After Effects üzere uygulamaları sıklıkla kullandıkları için hem işlemci hem de ekran kartı tarafında güce muhtaçlık duyuyor. Ekran kalitesi ve ekranın renk doğruluğu da onlar için epey değerli.

ASUS, uzun yıllardır dijital yaratıcı sanayinin en başarılı donanım üreticisi. Creator serisiyle en talepkar içerik oluşturucularının dahi tüm gereksinimlerine Zenbook, Vivobook ve ProArt modelleri ile karşılık veriyor. Üretim sürecinde de kullanıcıları için yaratıcılığın hudutlarını zorlayacakları ve potansiyellerini açığa çıkaracakları inovasyona odaklanıyor. Bilgisayarda bilhassa taşınabilirlik, mobilite ve ergonomik muhtaçlığı, yaratıcı dünyanın içinde bulunan profesyonelleri ASUS Zenbook ve Vivobook kullanımına yönlendiriyor.

Kompakt yapılarına güçlü bir performans sığdıran Zenbook ve Vivobook modelleri, bilhassa tüm muhtaçlığı tek aygıttan karşılamaya odaklanıyor. Her iki seri de; standart, dönüştürülebilir, dokunmatik, çift ekranlı dizüstü bilgisayarları içermenin yanı sıra, NanoEdge ekran, ergonomik klavye, eksiksiz giriş/çıkış irtibatları, NumperPad, kızılötesi (IR) kamerası, ASUS’a özel soğutma, AI Gürültü Engelleme Teknolojisi, stylus kalem üzere performans ve üretkenliği artıran yenilikler dizisi sunuyor.

Renkleri gerçek yorumlayabilmek için her tonunu, en canlı ve en hakikat haliyle görebilmek yaratıcı profesyoneller için olmazsa olmaz. Her işi çıplak gözle görüyormuş hissi uyandıracak bir monitör, ister fotoğrafçı ister dizayncı olsun bilgisayarda aranan birinci kriter oluyor. ASUS’un Zenbook ve Vivobook modellerine entegre ettiği OLED teknolojisi, %100 DCI-P3 ve %133 sRGB aralığının tamamını karşılayan, PANTONE® onaylı geniş renk gamı ve 1,000,000:1 kontrast oranı sunuyor. Çalışırken, sinema izlerken ya da oyun oynarken, her sahnede gerçeklik hissi yaşatan bu modeller, bilhassa renk doğruluk oranını önemseyenler için vazgeçilmez bir yol arkadaşı. Birebir vakitte, öbür ekranlarda 10 ila 25 ms kadar sürebilen geçiş suratı, ASUS OLED’de sırf 0,2 milisaniye. Bu da ASUS OLED ekranların başkalarına kıyasla 50 kat daha süratli olduğu, daha az hareket bulanıklığı ve daha akıcı bir izleme tecrübesi sunduğu manasına geliyor.

Zenbook ve Vivobook’lar, 2022 yılı prestijiyle tasarım yapan yahut içerik üreten herkesin kendine uygun seçenek bulabileceği geniş bir eser gamına sahip. En yeni modellerden olan Vivobook Pro 14X OLED (N7400) ve Vivobook Pro 16X OLED (N7600) yaratıcıların muhtaçlık duyduğu performansın tamamını sunmak için gücünü 5. kuşak AMD Ryzen yahut 11. jenerasyon Intel Core i7’ye kadar işlemci ve NVIDIA GeForce RTX 3050’ye kadar grafik kartı seçeneğinden alıyor. En değerli özellikleri ise DialPad teknolojisine sahip olmaları. Kreatif odaklı çalışmalarda vakitten tasarruf etmek ve böylelikle yaratıcı süreçleri kolaylaştırarak performansı artırmak emeliyle ASUS ve Adobe işbirliğinde gerçekleştirilen DialPad teknolojisi, 20’den fazla tanınan Adobe uygulamasına süratli ulaşım ve uygulamalar içinde ufak dokunuşlarla büyük işler yapma fırsatı sunuyor.

ASUS’un yeni jenerasyon içerik geliştiriciler ve cümbüş muhtaçlıkları için tasarlanmış öteki iki yeni modeli Vivobook Pro 14 K3400 ve Vivobook Pro 15 K3500 ise WiFi 6, tümleşik web kamerası kapalılık kalkanı, güç düğmesinde isteğe bağlı yerleşik parmak izi sensörü, LED aydınlatmalı ASUS NumberPad 2.0 üzere çok sayıda eşsiz özelliğe sahip.

Üst düzey yaratıcılık için tasarlanan ASUS Zenbook Pro Duo OLED UX582, ScreenPad™ Plus ismini verdiği, 4K çözünürlükteki ikinci bir ekranı ve süper ergonomiye sahip eğilebilir dizaynıyla üretkenlikte tezli olduğunu kanıtlıyor. Performans kelam konusu olduğunda gerçek bir güç merkezi olan UX582, 32 GB’a kadar belleğe sahip 10. Kuşak Intel® Core™ i9 sekiz çekirdekli işlemci ve en yeni yüksek performanslı NVIDIA® GeForce RTX™ 3070 dizüstü bilgisayar grafikleri kullanıyor. Ultra güçlü kombinasyonu ile çok katmanlı fotoğraf yahut görüntü düzenleme, müzik yapımı ve hatta 3D grafik oluşturma üzere tüm vazifeleri profesyonel kalitede yerine getiriyor.