HDD Pazarı Büyük Bir Gerileme Yaşıyor

Diğer tüm PC donanımlarına emsal halde, sabit disklere olan talep büyük oranda geriliyor. Yıldan yıla HDD sevkiyatları %33 üzere bir oranda düşüş gördü. Daha da berbatı, yılın ikinci yarısında işlerin daha da beter olacağı söyleniyor. Çeşitli pazar segmentlerinde (son tüketici ve işletme) HDD sevkiyatları sadece 45 milyon adede ulaştı. 2010 yılında tam 651 milyon HDD sevkiyatı yapılmıştı ki bu da çeyrek başına ortalama 162 milyon ünite demek.

Sabit disk pazarında Seagate, Toshiba ve Western Digital olmak üzere üç değerli oyuncu bulunuyor. Düşen taleple birlikte tüm üreticiler için satışların %30 ile %40 ortasında düşüş gösterdiği raporlandı. Kurumsal diskler, geçen yıla kıyasla yaklaşık 19 milyon üniteyle sabit kaldı.

Masaüstü ve tüketici elektroniği tarafına gelince, hem 3,5 inç hem de 2,5 inç şoför sevkiyatları sırasıyla %30 ve %40 oranında düştüğü için işler daha da vahim. İkinci çeyrekte yaklaşık 13 milyon 3,5 inç sabit şoför ve 11 milyon 2,5 inç şoför teslim edildi. Seagate talep düşüşünden en az etkilenen şirket oldu, lakin tekrar de geçtiğimiz yıla kıyasla %30’a yakın bir oranda gerileme gözlemleniyor. Western Digital’in sevkiyatları %30’un üzerinde düşüş gösterdi. En düşük pazar hissesine sahip olan Toshiba tarafında ise %40 civarında bir gerileme yaşadı.

SSD’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte HDD’lere olan talep gitgide azalıyor. Bununla birlikte, bilgisayar donanımları ve hatta genel teknolojik aygıtlar kelam konusu olduğunda sanayi genelinde büyük bir daralma yaşanıyor. Tüm bu yaşananlar doğal olarak sabit disk satışlarını da etkiliyor.