Haziran Ayında Yonga Üretimi Endüstri Genelinde Geriledi

2022 yılının başlarından beri teknoloji dünyasında genel manada bir talep düşüşü yaşandı. PC bileşenlerinin yanı sıra tablet ve dizüstü bilgisayar satışları gerilemeye devam ediyor. Teknoloji şirketlerinin çip siparişlerini birer birer iptal etmeye başladığını yazmıştık. IC Insights tarafından yayınlanan rapor, benzeri biçimde yarı iletkenlere ve belleklere olan talebin yavaşlamaya başladığını gösteriyor.

Mayıs ayına kıyasla Haziran ayında birden fazla büyük oyuncunun satışlarında kıymetli düşüşler yaşandı. Rapor Tayvanlı yarı iletken şirketlerine odaklanmış olsa da, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir yavaşlama bekleyen Micron’un da ismi geçiyor. Micron’un satışlarda %17’ye varan bir düşüş beklediği bildiriliyor. Bunun yanında, son çeyrekte satışların bir evvelki çeyreğe nazaran %11, geçen yıla nazaran %19 arttığını belirtelim. Lakin artık o günler geride kaldı ve gerileme devri başlıyor.

UMC, şaşırtan formda satışlarını %2 oranında artırırken, rakibi TSMC’nin satışları Haziran ayında %5 oranında geriledi. Tayvanlı öbür iki dökümhane Powerchip ve Vanguard, sırasıyla %4 düşüş ve %3 artış gördü.

Winbond ve Macronix dışında listede yer alan öbür dört şirketin satışları %2 ile %26 ortasında zayıfladı. Ekran sanayisi için yarı iletken üretimi yapan Novatek, büyük oranda bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Bellek üreticisi Nanya’nın satışları ise %16 oranında azaldı. Bu ortada, Novatek’in satışları pandemi sırasında %78 oranında artmıştı.

Özetleyecek olursak, kelam konusu tüketici elektroniği olduğunda talebin düştüğünü ve düşmeye devam edeceğini söylemek mümkün. Birebir vakitte daha olağanlaşmış bir piyasaya dönüş başladı diyebiliriz.