Görsel Efekt Sanatçısı “Surfaced Studio” NVIDIA Studio’da

Görsel efekt sanatkarı Surfaced Studio, bu hafta NVIDIA Studio’ya konuk olarak akıllı sinema sekansları olan Fluid Simulation ve Destruction ile yaratıcı iş akışlarını paylaşıyor.

Bu sekanslar, Surfaced Studio’nun YouTube kanalında ünlü olan değişik görsel efektleri içeriyor.

Surfaced Studio’nun sevinçli kişiliği ile harmanlanan “eğitici eğlence” olarak isimlendirdiği başarılı eğitim tarzı, öğrenmenin daha eğlenceli ve akılda kalıcı bir yoluyla abonelerinin hayal gücünü geliştiriyor.  

Surfaced Studio derin fikirlere dalarak: “Bir nerd olarak benim üzere olan ve misal formda düşünen insanlardan oluşan bir topluluğa sanatımı ulaştırabildiğim için inanılmaz derecede şanslı olduğumu düşünüyorum.” diyor 

Surfaced Studio, Fluid Simulation sekansını oluşturmak için Adobe After Effects’te iki görüntü klibini birleştirerek başlıyor: biri sıvı dalgası tarafından vurulmuş üzere davranıyor ve arkadaşı Jimmy ona yanlışsız koşuyor. Jimmy, Surfaced Studio’nun uyguladığı kapalı katman nedeniyle sihirli bir halde ortadan kayboluyor. 

Daha sonra klibi render ediyor ve Blender’a aktarıyor. Bu, 3D sahne geometrisini Fluid Simulation ile eşleştirmek için bir referans vazifesi görüyor. Fluid Simulation tekniklerine yeni başlayanlar için, Mantaflow ile Blender 2.9’daki FLUID SIMULATIONS adlı öğretici görüntüye göz atabilirsiniz.

GeForce RTX 2070 Dizüstü Bilgisayar GPU’su tarafından hızlandırılan bu özellik, simülasyonları yalnızca bir CPU suratından daha hızlı oluşturuyor.

Gerçekçi bir çarpışmayı yakalamak için Surfaced Studio, sıvının çarpışması için fizikî geometri oluşturarak katı objeleri kullanıyor. Jimmy karakteri, sıvıyı tam çarpışma anında yaymak için Use Flow özelliği ile işaretleniyor. Surfaced Studio ayrıyeten sürat vektörlerinin hareket bulanıklığı efektlerini direkt sıvı simülasyonu üzerinde uygulamasını sağlayarak daha fazla gerçekçilik katıyor.

Surfaced Studio, “NVIDIA GPU’larını on yıldan uzun müddettir kullanan biri olarak yaptıkları işlere yaratıcılık katmak isteyen içerik üreticiler bu GPU’ları kesinlikle kullanmalı.” diyor. Blender’daki tüm 3D yaratıcı iş akışı; fluid simulation, hareket bulanıklığı efektleri, animasyonlar ve ağ oluşturma, RTX 2070 Dizüstü Bilgisayar GPU’su tarafından hızlandırılıyor. 

Surfaced Studio, çalışmalarında NVIDIA GPU’ları sayesinde elde ettiği vakit tasarrufunu daha yaratıcı fikirler düşünmek için kullandığını söylüyor. 

Surfaced Studio, After Effects’te, GPU hızlandırmalı Curves efektini suya uygulayarak, onu istediği üzere şekillendirip aydınlatarak kompozit basamağına ulaşıyor. 

Ardından, Jimmy’yi döndürmek için Boris FX Mocha AE eklentisini kullanıyor yahut karakteri canlandırmak için canlı çekim imgelerini kare kare izleyerek sekanslar oluşturuyor.

Bu uzun bir süreç olabilir, lakin GPU hızlandırmalı eklenti, misyonu sırf birkaç dakika içinde tamamlıyor.

Ayrıca GPU hızlandırmalı Hue/Saturation, Brightness and Color Balance özellikleri ile renk rötuşları uygulanıyor. Son olarak Surfaced Studio, son görüntü evraklarını süratle dışa aktarmak için GPU hızlandırmalı NVENC kodlayıcıyı kullanıyor.

Sanatçı, “Boris FX Mocha Pro, Continuum, Sapphire, Görüntü Copilot Element 3D ve Red Giant dahil olmak üzere tertipli olarak kullandığım birçok üçüncü taraf eklentinin tümü GPU hızlandırmasından büyük ölçüde yararlanıyor” diyor.

Surfaced Studio, Fluid Simulation’a misal bir yaratıcı iş akışını izleyerek Destruction kısa sekansını oluşturuyor. Blender’daki 3D sahneler, After Effects’te birleştirilmiş görüntü manzaralarını fizikî olarak gerçekçi bir halde tamamlıyor. Yeni Başlayanlar için Blender’da Destruction, Blender’da objelerin nasıl kırılacağı, objelere gerçekçi fizikî yapı eklenmesi, kesimler için fizik yükünün hesaplanması ve tüm sahneleri canlandırmanın temellerini kapsıyor.

Blender ve After Effects’teki 3D Destruction Effects, After Effects’te daha fazla birleştirme, 2D stok imgeleri 3D öğelere yerleştirme, son renk derecelendirme ve kamera sallama teknikleri için ipuçları ve püf noktaları sunuyor.

Bu araçlar, istekli 3D sanatkarların kendi yıkıcı sahnelerini oluşturmalarının temelini oluşturuyor ve “eğitici eğlence”nin izlenmesini destekliyor.

Öte yandan, NVIDIA Türkiye’de başlattığı Nkreatif müsabakası ile yeni periyot dijital sanatkarları İstanbul’u üçüncü boyuta  taşımaya çağırıyor. İstanbul temalı üç boyutlu diorama yapıtıyla yarışa katılanlar, konusunda uzman heyet üyelerinin titiz değerlendirmeleri sonucunda isimlerini duyurma ve yapıtlarını sergileme imkanı bulacak. Bunun yanında birinci seçilen eser sahibi sanatçı, GeForce RTX ekran kartlı Zenbook Pro Duo 15 Studio Notebook kazanacak. 18 yaşını bitirmiş her sanatkarın katılabileceği müsabakanın teknik ayrıntılarına yaratıcılığı bir üst düzeye taşıyan nkreatif.com adresinden ulaşılabiliyor.