GlobalFoundries ve STMicro, Avrupa’da Ortak Fabrika Kurmayı Planlıyor

Intel’in Avrupa ülkelerine büyük yatırımlar yapacağından vakit zaman bahsediyoruz. Son haberlere bakılırsa TSMC‘nin Avrupa’da fabrika kurmak üzere bir niyeti yok. Fakat görünüşe nazaran GlobalFoundries ve STMicroelectronics, ortak bir teşebbüsle birlikte AB topraklarına adım atmak istiyor.

İki şirket, Fransa’da kurulacak olan fabrikanın maliyetini sübvanse etmek maksadıyla Intel ile tıpkı pastadan, yani Avrupa Çip Yasası’ndan (European Chips Act) bir dilim almayı bekliyor. GlobalFoundries’in merkezi New York topraklarında. STMicroelectronics’in merkezi ise Cenevre’de ancak bu şirket Fransız-İtalyan iştirakindeki bir holdinge bağlı.

STMicroelectronics, MCU’lar ve öteki mikroişlemci çeşitlerinden özel bellek eserlerine, geniş bir sensör yelpazesine, MEMS tabanlı aygıtlara ve elektrikli araçlar için her türlü elektroniğe ve ayrıyeten uzay sanayisi için son derece özel bileşenlere kadar çok çeşitli çipler üretiyor. GlobalFoundries ise bildiğiniz üzere yarı iletken üretimi konusunda merdivenin basamaklarını süratle tırmanıyor. Her iki şirket, bu yılın başlarında bir iştirak ilan ederek FD-SOI üzere özel süreçlere ve teknolojilere odaklanmıştı.

Avrupa’da kurulacak olan tesiste farklı teknolojik bileşenlerin yanı sıra otomotiv sanayisi için gerekli modüllerin üretileceği söyleniyor. Daha gidilecek çok yol var ve iki şirket de potansiyel paydaşlık hakkında şimdi rastgele bir resmi açıklama yapmadı.