Galaksimizin Merkezindeki Kara Delik İlk Kez Görüntülendi

Event Horizon Teleskopu’nu kullanan araştırmacılar, galaksimizin merkezindeki muhteşem kütleli kara delik olan Sagittarius A*’nın (diğer ismiyle Sgr A*) birinci imgesini ortaya çıkardılar. Anlık manzara hem kara deliğin varlığını doğruluyor hem de bu çok uzay objelerinin nasıl çalıştığına dair daha fazla detay sağlıyor.

M87’nin içinde görülen kara delik üzere Sgr A* da etrafındaki tüm ışığı büküyor. Öte yandan her iki karanlık delik de epeyce farklı. Samanyolu’nun deliği 1000 kat daha küçük ve daha az kütleli. Bu, M87’nin gazının günler hatta haftalar aldığı yörüngede dakikalar içinde döndüğü için deliğin etrafında dönen gazı gerçek bir biçimde görselleştirmeyi zorlaştırdı. Ayrıyeten obje, Güneş’ten 4 milyon kat daha büyük bir kütleye sahipken M87’nin karşılığı milyarlarca kat daha büyük.

Takım, imgeleri birden fazla gece boyunca üretmek için Event Horizon Teleskopu’nun radyo gözlemevleri ağına muhtaçlık duydu. Ek olarak grup yeni görüntüleme araçları geliştirdi ve bulgularını karşılaştırmaya yardımcı olmak için bir harika bilgi süreç gücü ve kara delik simülasyonlarının bir karışımını kullandılar. Projenin tamamlanması, ABD Ulusal Bilim Vakfı’nda 100 milyon saatlik harika bilgisayar vakti da dahil olmak üzere beş yıl sürdü.

Manzara nihayet insanlığın yaklaşık 27.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan galaksinin merkezini görmesine yardımcı oluyor. Bu gelişme birebir vakitte genel olarak kara deliklerin incelenmesine, galaksilerin nasıl oluştuğuna ve geliştiğine dair anlayışları şekillendirilmesine yardımcı olacak.

Bir cevap yazın