Fenerbahçe’de Dinamo Kiev maçı öncesi Jorge Jesus’ta o detay ortaya çıktı! Şampiyonlar Ligi finali…

Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme cinsinde Ukrayna grubu Dinamo Kiev’le eşleşen Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus hem rakibini hem de rakibin hocası Mircea Lucescu’yu çok yeterli tanıyor.

Henüz daha geçen dönem Benfica’nın başındayken Şampiyonlar Ligi’nde küme evresinde Dinamo Kiev’le 2 maç yapan ve 0-0 ile 2-0’lık skorlarla 4 puan toplayan Jesus, daha bir sene dolmadan tekrar birebir ekiple oynayacak. Ukrayna’daki savaş nedeniyle Dinamo Kiev, 7 aydır resmi maç yapamıyor. Ayrıyeten transferde de adım atamıyor.

Üstüne ayrılıklar da yaşandı. Her şeye karşın rakibe hürmet duyan Jesus, şimdiden dersine çalışıyor.

LUCESCU’YU ÇOK DÜZGÜN TANIYOR

Geçen dönem Benfica’da iken Dinamo Kiev ve Mircea Lucescu ile iki defa karşılaşan Jorge Jesus, rakibine büyük hürmet duyuyor.

Lucescu’nun çok yeterli bir hoca olduğunu savunan Jesus, geçen yıl yaptığı açıklamada şu kelamları kullanmıştı: “Lucescu, büyük hürmet duyduğum, hayranlıkla takip ettiğim bir hoca. O dünyanın en çok kupalı teknik yöneticilerinden biri. Portekiz’deki 0-0’lık maçtan sonra Lucescu’nun yanına gidip, ona ‘Harika bir grubunuz var. Alanda her anı düşünmek zorunda kaldım’ dedim.”

“OYUN ÜSLUBUNU SEVİYORUM”

Lucescu’nun taktiksel bahislerde da çok başarılı olduğunu kaydeden Portekizli teknik yönetici meslektaşını şöyle tanım etmişti: “Dinamo Kiev’in oyun aksiyonları ve planları çok düzgün. Duran toplarda güçlü bir grup, pozisyonel hamlede güçlü ve geçiş oyunlarında çok güçlüler.

Lucescu’nun oyun stilini seviyorum. Lucescu üzere seçkin hocalar bir sisteme inanır ve yüzde yüz o sistemle çalışır. Lucescu üzere büyük hocalar sistemlerinden vazgeçmez.”

HER KİLOYA 100 EURO

Milliyet’in haberine nazaran, dönemi açan ve ağır biçimde idmanlara başlayan Fenerbahçe’de Jorge Jesus’un kuralları dikkat çekiyor.

Futbolcularının kilolarına ve fizik durumlarına çok ehemmiyet veren Jesus, takımıyla bir arada öteki çalıştığı kulüplerdeki sistemi sürdürüyor. Oyuncuların nizamlı olarak kiloları denetim ediliyor.

Eğer bir oyuncu kilo aldıysa kilo başına 100 euro para cezası veriliyor. Bu kilo denetimlerine Jorge Jesus ve öteki antrenörler de katılıyor.

Hatta şayet hoca kendisi de kilo aldıysa kendisi de bu cezaya katılıp, para veriyor. Bu ceza paraları bir havuzda birikiyor, dönem sonunda toplanıp tesisteki çalışanlara ikramlar alınıyor.

HEM ŞAŞIRTTI HEM SEVİNDİRDİ

Teknik yönetici Jorge Jesus, Benfica ve Sporting’de olduğu üzere Fenerbahçe ile yaptığı mukavelede de Şampiyonlar Ligi’ne farklı bir kıymet verdi. Portekizli çalıştırıcı, mukavelede yer alan muvaffakiyet bonuslarının ortasına Şampiyonlar Ligi’nde finale kalmayı da ekledi.

Sarı-lacivertli kulübün kesinlikle Devler Ligi’nde yer alması gerektiğini vurgulayan Jorge Jesus, sembolik bir atak de olsa mukavelesine eklediği bu bonusla herkesi hem şaşırttı hem sevindirdi.

ÇOK BÜYÜK MANA TAŞIYOR

Fenerbahçe’ye gelmek için grubun Şampiyonlar Ligi’ne kalmasını bekleyen 68 yaşındaki çalıştırıcı, mesleği boyunca her vakit büyük amaçlar için yarıştığını bir kere daha belgeledi.

Fenerbahçe’nin büyük bir kulüp olduğunu her fırsatta belirten Portekizli hocanın şu anda önlerindeki ön eleme cinslerine odaklandığı ve kesinlikle küme etabına kadrosu götürmek istediği kaydedildi. Jorge Jesus için Şampiyonlar Ligi’nin çok büyük manalar taşıdığı kaydedildi.

TOPLANTIDAKİ ÖZEL DETAY

Jorge Jesus, sarı-lacivertli kadroyla yaptığı birinci toplantıda da hazırlattığı sunum ve özel kelamla dikkat çekmişti.

Takımla toplantı yaparken Şampiyonlar Ligi kupasını da maksatlar ortasına bilhassa koyduran Jesus, “Kazanmak, şampiyon olmak için her gün çalıştığını bilmektir” kelamını de ekletmişti. Fenerbahçe’nin geçmiş muvaffakiyetlerini bilen ve mevcut potansiyele güvenen tecrübeli isim, evvel Dinamo Kiev’i eleyip daha sonra kümelere hakikat yürümeyi hedefliyor.