FENERBAHÇE HABERLERİ – Hakkı Yalçın’dan dikkat çeken Mesut Özil yorumu!

HAKKI YALÇIN – DEĞİŞİM!

Fenerbahçe’de kombinelerin tükenmesiyle umutların çoğalması ortasındaki yakınlık, farklı bir dönemin ve beklentilerin anonsudur. Tuttuğunu transfer etme metodundan uzaklaşmakla, hesaplı davranmak ortasında atılan yanlışsız adımlar var.

Rakiplerin de akıllı transferler yaptığı bir periyotta, ekipteki eksiklerin ve erken açılan dönemin zaaflarını Türkiye’nin en kıymetli teknik yöneticisi kapatacaktır eminim.

Mesut Özil ile Fenerbahçe tıpkı denizde iki dargın kıyı. Mesut Özil’in bir yanı çocukluk aşkına kavuşmaktan bahsediyor öbür yanı yanlışlarını ihbar ediyor.

Fenerbahçe’yi takip etmekten vazgeçmek gözden çıkarılmayı göze almaksa, Mesut Özil’in “itibarsızlaştırmak” bahisli yakınmaları tek camı çatlak gözlükle ufka bakmak sayılmalı.

Ama Mesut Özil’in ikinci bir bahtı hak ettiği gerçeği de parantez içinde kalmalı.

Sadece yetenekten güç toplamanın yetersiz olduğunun farkına varıp, yanlışlarını doğrulamak kaydıyla!

Trabzonspor’un transferdeki çizimleri tıpkı maksadın mimarisini işaret ediyor.

Hepsi yerinde transferler, gelenler gidenlerin üzerinde. Üstelik geçen dönem alınan gençlerin kadroya katacakları da uğraş.

Geçen dönemin tersine şampiyonluk baskısından kurtulmanın rahatlığı olacaktır ki bu da müspet bir transfer sayılmalı.

Ama rakiplerin geçen yılın üzerinde bir kadro kalitesine sahip olacakları şüphesizken, oluşturulacak “blok taşlar” da unutulmamalı.

Galatasaray’ın Okan Buruk’la mutabakatı emeğin ve şık adam duruşunun mükafatını almasıdır.

Okan Buruk bugünlere gelmek için çok şeyler verdi.

İçi boşalmış bir kadroda evvel hasarı onarmaya sonra da vereceklerinin karşılığını almaya geldi.

Yönetimin gösterdiği hal, Okan Buruk’un yalnız kalmayacağının garantisi.

Konyasporlu Abdülkerim Bardakçı yerinde bir transfer ve savunmadaki savrukluğu yok edecektir.

Yunus Akgün ve Emre Akbaba’ya da manalı bir “geri dönüşüm” olarak bakmak gerekiyor. Hiç elbet bu dönem ligin en enerjik kadrolarından birini izleyeceğiz.

Beşiktaş’ta gidenlerin yerini doldurmak için hareketli günler yaşanıyor.

Teknik yönetici Valerien Ismael’in geçen dönem biriktirdiği itimadı bu dönem kolay kolay harcamayacağına inanıyorum. Beşiktaş’ta bol gollü bir dönemin gösterime gireceğine inandığım üzere.

Sessizliğine bakmayın, futbol zekasına en çok güvendiğim isimlerden biri olan Emre Belözoğlu bu dönem Başakşehir’i farklı boyuta taşıyacaktır.

“Dört transfer daha yapacağız” diyen Emre Belözoğlu ile geçen dönemdeki sihrin gerisi gelecektir.

Bütün bunların yanında Hüseyin Eroğlu, Ünal Karaman, Ömer Erdoğan, İlhan Palut ve Hakan Keleş üzere teknik adamlar el üstünde taşınmalıdır.

Zarafetin ve bilginin özne olması gereken futbolda gözler de değişmeli yüzler de! Zira dönem başlayınca kulüplerde yaprak dökümü de başlayacak ve nedense “ikinci el teknik adam borsasında” daima tıpkı adamlar üst seviyeden süreç görecektir.

O adamlar ki futbola zerre kadar katkıda bulunmamış isimlerdir. Tıpkı fasılları izlemekten bıktık. Kâfi artık! Sazlar da değişmeli kelamlar de.