Fallout 5, Bethesda Tarafından Onaylandı

2023 yılında Starfield‘ı piyasaya sürmeye hazırlanan Bethesda’nın Kreatif Yöneticisi Todd Howard, geliştirici stüdyonun gelecek planları hakkında kıymetli açıklamalarda bulundu. IGN’e birtakım açıklamalarda bulunan Todd Howard, 2018’de duyurulan The Elder Scrolls 6’yı piyasaya sürdükten sonra Bethesda Game Studios‘un Fallout 5 üzerinde çalışmalara başlayacağını müjdeledi.

25 yıl ortadan sonra oluşturdukları birinci cihan ile oyunculara farklı bir tecrübe sunmayı hedeflediklerini söz eden Todd Howard, Bethesda olarak birinci planlarının Starfield’ı sıkıntısız bir biçimde tamamlayarak piyasaya sunmak olduğunu belirtti. Starfield’ın geliştirme etabının tamamlanmak üzere olduğunun altını çizen Howard, bu projeden sonraki odak noktalarının Elder Scrolls 6 olacağına da dikkat çekti. Todd Howard açıklamasında, ”Elder Scrolls 6 ön üretim basamağında ve biliyorsunuz, bundan sonra Fallout 5’i geliştireceğiz, bu nedenle listemiz bir müddetliğine epey dolu.” tabirlerine yer verdi.

Aynı vakitte oyunların piyasaya sürülmesinin epeyce vakit aldığına da dikkat çeken Howard, grupça çok çalıştıklarını ve ellerinden gelenin en uygununu yapmak için ince eleyip sık dokuduklarını da vurguladı.

Todd Howard, Fallout 5’in ne vakit piyasaya sürüleceği hakkında rastgele bir bilgi paylaşmadı. Fakat, The Elder Scrolls 6’in duyurulmasından 4 yıl geçmesine karşın ön üretim etabında olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, yeni Fallout oyunu için en az 10 yıl kadar bekleyebiliriz. Ayrıyeten paylaşılan raporlarda Bethesda’nın bu iki oyun dışında yeni projeler üzerinde çalıştığı da ileri sürülüyor.