Facebook Tek Hesap ile Çoklu Profil Desteği Sunacak

Bildiğiniz üzere Facebook sırf tek bir hesap ile tek bir profile sahip olmanıza müsaade veriyor. Öte yandan Facebook tarafından yakında kullanıcıların birebir hesabı kullanarak çoklu profil oluşturmasına müsaade verecek yeni bir özelliğin test edildiği ortaya çıktı. Toplumsal medya şirketi böylelikle insanların etkileşimde bulunmak istedikleri kümelere nazaran farklı profillere sahip olmalarına müsaade vermeyi sağlanmak istiyor. Örneğin, bu özellik arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınız için özel bir profile sahip olmanızı sağlayarak hiçbirinin birebir profilde bulunmadığından emin olmanızı sağlamış olacak.

TechCrunch‘a nazaran Facebook, yeni bilhassa “insanların tecrübelerini ilgi alanlarına ve bağlara nazaran uyarlamalarına yardımcı olmayı” hedefliyor. Şirket şu anda bu özelliği az sayıda bireyle test ediyor. Kullanıcıların tek bir hesapta en fazla beş profil oluşturabileceğini de belirtelim.

Her profilin farklı bir kullanıcı ismi ve profil ismine sahip olmasına müsaade verilecek. Öte yandan gerçek profilinizin gerçek isminizle ilişkilendirilmiş olması gerekecek. Ayrıyeten berbata kullanımdan kaçınmak için yeni profillerin tüm şirket siyasetlerine tabi olacağını ekleyelim.

Ek profiller, gerçek profilinizle yapabileceğiniz çabucak hemen her şeyi yapmanıza müsaade verse de sınırlamalar da olacak. Mesela sayfa oluşturma ve birleştirme üzere özellikler yalnızca ana profillerle gerçekleştirilebilecek.

Yeni özelliğin herkes için ne vakit sunulacağı ise merak konusu.