Ev Yapımı TPM 2.0 Modülü

Microsoft, Windows 11’in yakın vakitte piyasaya sürülmesiyle donanımsal olarak sunulan TPM modülünü kural hale getirdi. TPM güvenlik teknolojisi aslında yeni değil (Windows 10 ve Windows Server 2016’da tanıtıldı) ve tüm ayrıntılarından bu makalemizde bahsetmiştik. TPM özelliği güvenlik açısından epey kıymetli, bu hayli açık. Fakat Microsoft bu süreci daha yeterli yönetebilirdi.

Bildiğiniz üzere anakartların tümü TPM dayanağına sahip değil ve fizikî olarak TPM modülü takabilmemiz için anakart üzerinde bir kısım bulunuyor. Yani internet üzerinden bir TPM 2.0 çipi sipariş etmek ve anakarta monte etmek mümkün. Öte yandan bu çiplerin bir maliyeti var ve çoklukla Aliexpress üzere yabancı alışveriş sitelerinde bulunuabiliyor. Lakin fizikî TPM yongaları kimi kullanıcılar için mantıklı olabilir zira yeni bir anakarta geçmek artık çok daha maliyetli. Öte yandan meskende TPM modülü yapma imkanımız da var. Tabi bu biraz emek gerektiriyor.

En baştan belirtmek gerekirse, modüllerin her anakart markası ve modeli için birebir olmadığını not düşelim. Bu da ortalama bir kullanıcının satın alma sürecini ve çip seçimini biraz zorlaştırıyor. Lakin çeşitli anakartlar için gerekli modüllerin sadece iki parametrede değişiklik gösterdiğini de belirtelim: Anakart ve TPM 2.0 modülü ortasındaki arayüz.

Bazı anakartlar TPM2.0 modülü ile SPI aracılığıyla irtibat kurarken, kimileri I2C, kimileri ise LPC kullanmakta. Üstteki gördüğünüz görüntüde 20 pinli bir yonga yer alıyor. Fakat LPC arayüzünü kullanan bir anakart 6*2 pin başlığıyla gelebiliyor. Bu nedenle anakart-çip uyumluluğuna dikkat etmek gerekli. Daha doğrusu evvel anakartımızın hangi çip ile uyumlu olduğunu öğrenmeliyiz. Sonrasında uyumlu çiplerle ilgili fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Örneğin Gigabyte AORUS GAMING 3 model bir anakartı ele alalım. Bu anakart SPI arayüzüyle bağlantı kuruyor ve 6*2 pin başlığa sahip. Bu anakart ile uyumlu TPM 2.0 modülünün fiyatları yaklaşık 150 eurodan başlıyor. Biraz araştırma yaparsak eBay’de yahut fark sitelerde SLB9665 üzere bir çipi 3 euro üzere bir fiyata bulabiliyoruz. Bunun yanında, bilgi sayfasına nazaran çipin anakartla çalışması için neredeyse hiç harici kesime muhtaçlığı yok.

Ayrıca bu tıp TPM yongalarını üreten Infineon isminde bir şirket var. Bu şirket, tüm farklı irtibat arabirimi kombinasyonlarında eski TPM 1.2 standardı ve mevcut TPM 2.0 standardı için eksiksiz bir eser yelpazesine sahip.

Viktor ismindeki bir elektronik teknisyeni, eser sayfasındaki dataları ve Typical Application Circuit (Tipik Uygulama Devresini) kullanarak şemaları tasarladığını söylüyor. TAC, SLB9665 yongası ve öbür şeyleri anakarta bağlamak için konnektörden biraz daha fazlasını içeriyor:

TPM çipinin şeması.

Tüm bunlar, 28 mm*16.3 mm’lik küçük bir PCB’ye çok güzel uyuyor:

TPM çipini yerleştirebileceğiniz bir PCB.

TPM Baskı Devre Kartı (PCB)

Bir PCB’yi meskende yapmak mümkün olsa da, PCBWay üzere birtakım üreticiler tarafından tasarlanan uygun fiyatlı PCB’ler mevcut. Siparişle gelen TPM çipini baskı devre kartına uygun biçimde lehimleyebiliriz. Elbette buna herkesin eli yatkın olmayabilir. Sonrasında lehim noktalarını birkaç defa denetim etmekte fayda var.

Tüm lehim noktalarını yeterlice denetim ettikten sonra kartı bir de kısa devre için test edip başınızda kırmızı ışıkların yanıp sönmediğinden emin olun. Ortaya çıkan sanat yapıtı mutlaka göz kamaştırıcı değil, ancak iş görüyor. Her şey tamam ise modülü anakarta takabilir ve böylelikle kendi TPM 2.0 modülünüzü kendiniz yapıp Windows 11 güncellemelerini sıkıntısız alabilirsiniz.