Ev İnterneti Başvurusu Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev interneti başvurusu yapmadan evvel, düşünmeniz ve denetim etmeniz gereken birçok şey var. Meskeniniz için internet bağlatma süreci, bir eser almaktan çok daha uzak bir süreç. Bu sebeple atılması gereken adımları birlikte inceliyoruz.

Evlerimize internet bağlatmaya karar verdiğimiz andan itibaren, muhtaçlığımız olan sürat ve altyapımızın desteklediği teknolojiler ile alabileceğimiz sürat üzere çeşitli etkenler meydana çıkıyor. Bunların ortasında elimizde olmayan tek durum altyapılardır. Bilhassa pandemi ile birlikte meskenlerdeki internet kullanımı bir oldukça arttı. Çalışanların büyük bir kısmı konuttan çalışmaya, öğrencilerin de büyük bir kısmı online eğitim sistemine geçti. Bu sebeple konutta kullanılan internetin yükü artmış oldu.

Girişte de belirttiğimiz üzere, internet başvurusu yapmadan evvel yapılması ve kararlaştırılması gereken şeyler var. Lakin biz temelden başlayalım. Öncelikle gereksiniminiz olan sürat ve altyapıdan ilerleyelim.

Birçok kullanıcı, Speedtest üzere test sitelerinde çıkan Mbps yahut Gbps cinsinden sonucu, saniyede indirebilecekleri MB cinsinden data olarak yorumluyor. Fakat durum çok daha farklı.

Öncelikle Mbps terimini ele alalım. Örneğin bir test yaptık ve sonucunda 95 Mbps bir download suratını yakaladık. Bu kıymet aslında saniyede yaklaşık 11.875 MB data indirebileceğimiz manasına gelmekte. Yani indirme suratında dikkate almamız gereken kıymet MB/s yahut MBps olacak. B harfinin büyük yahut küçük yazılması, birçok şeyi değiştiriyor.

Bu pahaya ise, test sonucunda ortaya çıkan Mbps kıymetini 8’e bölerek ulaşabiliriz. Bunun sebebi de, her bir Byte bilginin 8 bit ile oluşmasıdır.

Mbps formunda yazılan paha ise, Mb(Megabit)ps(her saniyede) manasına geliyor. Yani bu paha bize Byte cinsinde değil, bit cinsinde sonuç gösteriyor. MBps yazdığımızda ise MB(Megabyte)ps(her saniyede) manasına geliyor. MBps biçiminde kullanım çok yaygın olmasa da aklımızda olmasında fayda var. Biraz evvel bahsettiğimiz MB/s terimi ise çok daha yaygın olarak kullanılan bir terim. Bu da MB(Megabyte)/s(saniye) olarak açıklanabilir.

Gbps ise, saniyedeki Gigabit bilgi indirme süratimiz. 1 Gigabit, 1.024 Mbps’e eşittir.

Türkiye’de Gbps suratlara erişebilmek pek mümkün değil. Mümkün olsa bile fahiş fiyatlarla karşılaşılıyor ya da yalnızca kurumsal abonelere sağlanıyor. Fakat TurkNet, GigaFiber ismini verdiği hizmetle 1.024 Mbps yani 1 Gbps interneti 139.90 TL’ye kullanıcılarla buluşturuyor.

İnternet suratlarının ne mana söz ettiğini anlattık. Artık gelelim altyapıya.

Öncelikle internet altyapısının ne olduğundan başlayalım. Günümüzde internet, kilometrelerce telefon çizgisi ve fiber optik kablolar ile konutlarımıza kadar ulaşıyor. Bu kablolar, milyonlarca ferdi kullanıcıyı ve işletmeyi sunucular aracılığıyla birbirine bağlayarak, kullanılan kablolama cinslerine bağlı olarak değişen süratlerde data iletiyor.

Yani internet altyapısı, internetin muhakkak bölgelere ya da adreslere ulaşması için kullanılan sistemler bütünüdür. Bu sistemin bölgelere ya da adreslere ulaşması için bakır ya da fiber optik kablolar kullanılır. Bakır altyapı ekseriyetle DSL olarak isimlendirilir ve muhakkak iletkenler ile pozisyona ulaşır. Fiber optik altyapıda ise cam kablolar kullanılır.

Bu yüzden bulunduğunuz bölgenin altyapı teknolojisi internet suratınızı belirleyen en değerli etkendir.

Altyapınızı değerlendirebilmek için internet altyapı sorgulaması yapmanız gerekir. Altyapınız ne kadar süratli ise bulunduğunuz bölgenin teknolojisi o kadar güzel demektir.

Adresinizde ADSL, VDSL yahut fiber altyapılardan biri olabilir. Altyapınızın desteklediği teknoloji hangisi ise kullanacağınız internetin suratı buna nazaran değişir.

Neden altyapı her yerde yok?

VDSL portları muhakkak santrallere ve saha dolaplarına kurulmuştur. Şu an Türkiye’nin 81 vilayetinde VDSL olmakla birlikte, VDSL kullanılıp kullanılamaması bağlı bulunan santrale bağlıdır. Örneğin İstanbul Türkiye’nin en büyük ili olmasına karşın VDSL portları şimdi birçok ilçede yoktur. VDSL yatırımları talep ve gereksinime nazaran yerleşik operatör tarafından yapılmaya devam etmektedir.

Örnek bir fiber optik kablo ve ışık ileten cam yapısı.

Bu çalışmalarla birlikte her geçen gün VDSL ve fiber altyapılar yaygınlaşmaya devam ediyor. Ayrıyeten TurkNet’in, mevcut internet paketinizi iptal ettirmeden ve mevcut portunuzu kaybetmeden operatör değişikliği hizmeti sunduğunu belirtelim.

İnternet altyapısı neden kıymetli?

İnternet altyapısı, internetin sizlere ulaşması için kullanılan bir sistemdir. ADSL, VDSL ve fiber internet altyapısı vardır. İnternetin ulaşım süreci fiber optik kablolar ile yapılıyorsa da buna fiber internet altyapısı denir. Datalar, camdan oluşan kablolar üzerinden taşınır ve öteki ilişkilere kıyasla internet suratı daha fazla olur. Zira aralığa bağlı sürat kaybı burada yaşanmaz. Kullanım yoğunluğu, internet servis sağlayıcınız, çizgi kalitesi ve santrale yakınlık üzere faktörler de internet suratınızı tesirler, yani fiber internet altyapısının olduğu her yerde sürat birebir olamayabilir.

TurkNet büsbütün kendi altyapısı ile GigaFiber internet hizmeti sunuyor. GigaFiber internet ile kullanıcılar 1.000 Mbps’ye kadar download ve upload suratına ulaşabiliyorlar. GigaFiber altyapınız var mı denetim etmek için altyapı sorgulama sayfasını ve GigaFiber internet hakkında merak ettiğiniz her şey için GigaFiber sayfasını ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Hangi operatör ne kadar sürat vadediyor?

Birçok operatörün fiber hizmeti, daha evvel yüksek suratlar sunmasına karşın günümüzde birçok konut ve apartmanda 100 Mbps ile sonlu kalıyor. Talihiniz yüksekse 200 Mbps suratı destekleyen (eğer binada 200 Mbps dağılım destekleyen sonlandırma aygıtı varsa) paketleri alabiliyorsunuz. Lakin 200 Mbps paket yeniden büyük uğraşlarla satın alınabiliyor, eski müşterilere sunulmuyor.

Bu şirketler ortasında TurkNet ise GigaFiber olarak isimlendirdiği fiber altyapı ile işletmeler dışında meskenlere de 1.000 Mbps’ye kadar sürat sunuyor. Ayrıyeten özel yapılandırılmış altyapısı sayesinde bu sürat upload yani yükleme suratlarına da yansıyor. 1.000 Mbps suratı destekleyen modem de paketin içinde kullanıcılara fiyatsız olarak veriliyor. Üstelik GigaFiber dahil tüm altyapılarda TurkNet internet hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor.

TurkNet, 1.000 Mbps’ye kadar sürate çıkan paketlerinin dışında Özgür İrtibat Fiber 100 paketiyle de öne çıkıyor. Yerleşik operatörün fiber altyapısında bulunan müşterilere 100 Mbps’e kadar download sunulan hizmetle birlikte fiber altyapıda hizmet alarak; sınırsız, taahhütsüz, yüksek performanslı internetinizin tadını çıkartabilirsiniz.

Size ne lazım?

Adresinizde hizmet veren internet servis sağlayıcının sunduğu altyapı ile alabileceğiniz suratı belirlemek için, kelam konusu şirketin altyapı sorgulama sayfasından altyapınızı sorgulamalısınız. Buradan çıkan sonuca nazaran kullanacağınız tarifeyi seçebilirsiniz. Fakat bu seçimi gereksiniminize nazaran yapmanız, daha sağlıklı olacaktır.

TurkNet altyapı sorgulama süreci nasıl yapılır?

Türkiye’nin önde gelen internet servis sağlayıcılarından olan TurkNet, internet başvurusu öncesinde altyapınızın hangi teknolojiyi ve hangi suratı desteklediğini belirten bir altyapı sorgulama sistemine sahip. Bu sistem sayesinde adresinizdeki altyapının DSL ya da Fiber olup olmadığını ve desteklediği azamî suratı görebilirsiniz.

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi iki formda çalışıyor; adres ile sorgulama ve sabit telefon numarası ile sorgulama. Her iki formülle altyapı sorgulama süreçleri şu halde;

TurkNet Adres ile Altyapı Sorgulama

TurkNet’in altyapı sorgulama sistemi, üstte da belirttiğimiz üzere hem adres hem de sabit telefon numarası üzerinden yapılabiliyor. Lakin günümüzde birden fazla müşteri artık sabit telefon çizgisi kullanmıyor. En yaygın seçenek olan adresle altyapı sorgulama süreci ise şu halde;

Altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden Adres Bilgisi ile Sorgula seçeneğine tıklayın. Buradan sonra vilayet, ilçe, mahalle, cadde, sokak, bina ve daire numaraları bilgilerini doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.

Sorgulama süreci bittiğinde şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız;

Bizim sorguladığımız örnek adreste 80 Mbps hıza kadar dayanak sunan VDSL bir altyapı hizmeti bulundu. Bu sürat, sabit altyapıda tüm servis sağlayıcılardan alabileceğiniz azamî suratı gösteriyor. İster DSL ister Fiber altyapıda olun, TurkNet internet hizmetini tek fiyatla 139,90 TL’ye sunuyor. Ayrıyeten sunulan suratı konutunuzda kullanırken altyapı kalitenize ek olarak bina, daire tesisatınızın ve modeminizin de kıymetli olduğunu belirtelim.

TurkNet’in altyapı sorgulama servisi, 80 Mbps destekleyen internet tesisatımız için bize Özgür İrtibat 100 paketini önerdi. Bu kısım, sorguladığınız adreste çıkacak olan varsayımı sürate ve altyapı cinsine nazaran değişiklik gösterecek. Çabucak aşağısında da TurkNet’in kota ve taahhüt koymadığını hatırlatan, ayrıyeten 30 gün içinde %100 iade seçeneği sunan hizmetleri görülüyor. Ayrıyeten bize sunulan VDSL tarifesinde, öteki internet servis sağlayıcı operatörlerden geçmemiz durumunda 240 TL’lik cayma bedeli karşılandığını görüyoruz.

Sabit Telefon Numarası ile Altyapı Sorgulama

Bu süreç için de yeniden altyapı sorgulama sistemine girdikten sonra, karşımıza çıkan Adres Bilgisi ile Sorgula ve Telefon No ile Sorgula seçeneklerinden bu sefer Telefon No ile Sorgula seçeneğine tıklayın.

Buradan sonra Sabit telefon no giriniz boşluğuna, adresinize kayıtlı ev/iş telefonu numarasını girerek, altyapı sorgulama sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Altyapınızın desteklediği sürat, meskeninizde alabileceğiniz azamî internet hizmeti suratını gösterir. Lakin altyapınızın gelişmesi yahut fiber altyapılara geçişinizin sağlanması durumunda 1.000 Mbps’e kadar çıkabilirsiniz.

Şimdi gelelim sizin gereksiniminiz olan internet suratına.

16 Mbps ile ne yapılabilir?

Klasikleşen “16 Mbps internet suratı nasıl?” sorusuna evrak indirme suratı ve yayın açmak için internet suratı kavramları üzerinden yanıt vermek pekala mümkün:

 • 16 Mbps vasıtasıyla 4 ve 8 Mbps ile yaptığınız her şeyi yapabilir ve bunlara ek olarak daha yüksek süratte evrak indirme ve daha yüksek süratte evrak yükleme süreçleri yapabilirsiniz.
 • VoD uygulamalarından standart çözünürlüğü karşılayan akıcı bir görsel performans elde edebilirsiniz.
 • 1080p YouTube görüntülerinin yüklenme mühleti de kıymetli ölçüde kısalabilir.

24 Mbps ile ne yapılabilir?

“24 Mbps internet suratı nasıl?” sorusunun yanı sıra “35 Mbps internet suratı nasıl?” sorusunu merkeze alan kullanıcı aramalarını da kapsayan ilgili irtibat suratı, “ortalama” diyebileceğimiz bir internet suratını temsil ediyor.

 • Önceki temas suratlarının yanı sıra 24 Mbps aracılığıyla daha yüksek süratte indirme ve yükleme süreçleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • VoD uygulamalarında Full HD imaj kalitesine erişebilirsiniz.
 • YouTube görüntülerini biraz önbellek yapmasını bekleyerek UHD (3840 x 2160 piksel) çözünürlükte izleyebilirsiniz.

50 Mbps ile ne yapılabilir?

Hızlı belge indirme tecrübesi yaşamak, YouTube donma sorunu ile hiç uğraşmamak ve online oyun oynamak için internet suratı dendiğinde akla gelen iki eşsiz alternatiften birine mi sahip olmak istiyorsunuz? O hâlde 50 Mbps internet suratı tam size nazaran:

 • Çok sık ve büyük hacimli evrakları indirmek için tercih etmeniz gereken temel irtibat suratı 50 Mbps’dir.
 • Bunun dışında kesintisiz çevrim içi oyun serüvenleri yaşamanızı sağladığı üzere, öbür ilişki suratlarının sunduğu her şeyi eksiksiz biçimde destekleyebilir.

100 Mbps ile ne yapılabilir?

100 Mbps ile neler yapılmaz ki? Öncelikle Netflix internet suratı için azamî performansı 100 Mbps ile elde edebilirsiniz. “100 Mbps internet suratı ile neler yapılır?” sorusunun cevabı ise temel halde çevrim içi ortamdaki tüm dijital süreçler olarak verilebilir.

İndirme suratını, internet suratınız üzerinden 8 bit = 1 byte irtibatıyla hesaplayabilirsiniz. Bu durumda 72 Mbps internet suratı 9 MB/s indirme suratına, 100 Mbps internet suratı da 12.5 MB/s indirme suratına tekabül edecektir. Kelam konusu indirme suratlarının internet tecrübesini son derece fonksiyonel formda desteklediğinin altını çizmekte fayda var.

1.000 Mbps yani 1 Gbps ile ne yapılabilir?

1000 Mbps, üstteki indirme suratı sürecine nazaran saniyede 125 MB data indirebileceğiniz internet suratı manasına gelmekte. Bu indirme suratı birçok kişi için bir şey söz etmese de, günümüzde hala kullanılan mekanik sabit disklerin bile birçok vakit yetişemediği bir suratı söz ediyor.

Türkiye’de ekseriyetle kurumsal firmalara sunulan bu sürat, TurkNet’in GigaFiber ismini verdiği, kendi fiber altyapısıyla sunduğu hizmetle ferdî kullanıcılar tarafından da kullanılabiliyor. 100 Mbps bile internet için özgürlük manası taşırken, 1000 Mbps ile yapılabilecekleri kestirim edebilirsiniz. Dakikalar içinde oyun indirmek, hiçbir bekleme olmadan 8K görüntü izlemek, birebir anda birçok kullanıcının (kullanılan modem ve router düzgün ise) sıkıntısız bir biçimde internete bağlanması üzere birçok avantaj mevcut.

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’e kadar olan sürat sadece download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in öteki hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

 • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi şad olduğunuz sürece kullanın. Kota kederi olmadan da Steam’den dilediğiniz üzere oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
 • Yüksek upload suratları: 1.000 Mbps sürat seçenekleriyle Zoom ve EBA üzere platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube üzere platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
 • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya suratında ve kalitesinde GigaFiber’i büsbütün kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek süratli ve müşteri odaklı hizmet, daima güzelleştirilmeye devam ediliyor.
 • 7/24 müşteri takviyesi: Dilediğiniz vakit TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Takviye talepleriniz süratli çözülüyor.
 • Hızlı müdahale ve tahlil: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman grubu rekor müddetlerde yapabiliyor.

İnternet servis sağlayıcıları, taahhüt ile birlikte, gelişen altyapılara karşın düşük süratlerde hizmet almanıza, sorun yaşamanız durumunda abonelik iptali yapamamanıza sebep oluyor. Vaat edilen suratı alamamanız durumunda farklı bir operatöre geçmek isterseniz, maalesef mukaveledeki taahhüt müddetiniz boyunca aboneliğinizi fiyatsız iptal ettirme seçeneğiniz yok.

Buna karşın aboneliğinizi bitirmek isterseniz, operatörün “pek de görünür olmayan” indirim fiyatları ve ceza meblağını ödemek zorunda kalırsınız. Bu meblağ, taahhüt mühletince ödeyeceğiniz faturaların üstüne de çıkabilir.

Türkiye’deki servis sağlayıcıların birçok taahhütlü paketlerle hizmet sağlıyor. Lakin bu paketler suratları ve fiyatları ile kullanıcıları şad etmeyebiliyor. Bu sebeple rastgele bir operatörün taahhütlü hizmetini almadan evvel düzgün düşünmenizi öneriyoruz. Aksi halde geri dönüşü epeyce zahmetli.

Bazı operatörler taahhütlü hizmetlerinin yanında taahhütsüz hizmetler de sunuyor. Ancak, bu taahhütsüz hizmetlerin fiyatları başkalarına nazaran daha yüksek olduğu için birçok kullanıcı taahhüt vermeyi seçiyor. TurkNet ise büsbütün taahhütsüz paketleriyle bu problemlerin üstesinden gelmeyi amaçlamış.

TurkNet, ayda 139.90 TL’ye istediğiniz vakit hizmetinizi sonlandırma ayrıcalığı olan taahhütsüz internet hizmeti veriyor. Üstelik bu fiyat seviyesinde başka operatörlerde 35 Mbps civarı paketlere erişebiliyorken, TurkNet’te altyapınız desteklemesi durumunda GigaFiber hizmetiyle 1.000 Mbps üzere suratlara erişmeniz mümkün. Yani altyapınız azamî hangi suratı destekliyorsa siz, bu fiyata o suratı kullanabiliyorsunuz.

Kullandığınız internet servis sağlayıcı taahhütü mecburî kılıyorsa, hizmetten mutlu kalmayıp cayma hakkınızı kullanmanız durumunda cayma bedeli cezası ödersiniz. Bu bedel, operatörden operatöre değişmekle birlikte, ekseriyetle heyetim bedeli, aygıt bedeli ve geriye kalan ayların fiyatları üzere çeşitli matrahlardan oluşmaktadır.

Ancak taahhütsüz bir internet ile bu sıkıntıların hiçbirini yaşamazsınız. Örneğin TurkNet, 139.90 TL’ye sunduğu ADSL, VDSL, fiber ve GigaFiber internet hizmeti için hiçbir taahhüt zorunluluğunda bulunmuyor. Yani sözleşmenizden caymanız durumunda, rastgele bir cayma bedeli ödemezsiniz.

Bununla birlikte TurkNet, öteki operatörlerden geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar cayma bedelinizi karşılıyor. Bu bedel GigaFiber müracaatlarınız için ise 1.000 TL.

İnternet hizmeti aldığınız takdirde yanında olması gereken birtakım ek hizmetler de bulunuyor. Kimileri olmazsa olmazken kimileri mecburî değildir. Mesela modem olmadan internet irtibatı kuramazsınız. Şayet mevcut bir modeminiz de yoksa hizmet aldığınız firmadan kâfi kaliteye sahip bir modem temin etmek isteyebilirsiniz. Bu sebeple ek hizmetlerin fiyatlarına da dikkat etmelisiniz.

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat usulünü kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1.000 TL’ye kadar, öbür altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. Birinci olarak müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği evraklarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe yanıt verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş süreci de, daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile misal ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmeden evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği süreçleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. Birinci olarak abonelik süreçleriniz sıfır bir aboneliğe nazaran çok daha kısa sürüyor. Zati halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan heyetim hizmeti fiyatını ödemezsiniz. Yeni bir suram yapılmayacağı için bu türlü bir hizmete gereksiniminiz olmaz.

İlk kademede da bahsettiğimiz üzere müracaat süreçlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon sınırı. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden süreçlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online müracaat süreci ise şu biçimde;

1- İrtibat Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online müracaat formunun birinci adımında bağlantı bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıyeten ferdî bilgi aydınlatma formunu ve datalarınızın işlenmesini onayladığınız adım da bu evrede.

2- Adres Bilgileriniz

Online müracaat formunun ikinci etabında varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz kâfi olacaktır. Ayrıyeten farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki etaba geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki etapta, altyapınızın desteklediği azamî surattaki tarifeyi görebilirsiniz.

Üçüncü basamak penceresinde, üstte da belirttiğimiz üzere tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Sürat Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği azamî suratı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber suratları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans eseri modemi avantajlı ödeme sistemleri ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve inançlı internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu evreler tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online müracaat sürecinin dördüncü ve son evresi kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu kademede kimlik evrakınızın bilgileri ve fatura için ödeme prosedürü bilgileriniz isteniyor. Lakin tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu fiyatlandırma kartınızdan alınıyor ve o kademede öbür bir ödeme alınmıyor.

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir kesimi olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir müracaat sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu süreç için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” isimli butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir ileti göreceksiniz. Test adresimizde şimdi GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Çabucak altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” bildirisi ile karşılaşıyoruz.

Bu iletinin çabucak altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için irtibat bilgilerinizi doldurmalısınız. Akabinde ise Ferdî Data Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken süreçler bu kadar. Artık tek yapmanız gereken, müracaat sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak müracaatınızı gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere nazaran durumu kıymetlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir. İşte tüm süreç bu kadar kolay.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına faydalı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ kısmında internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –