Ethernet vs Wi-Fi: Oyuncular İçin Hangisi Avantajlı?

Oyuncular için en kıymetli ögelerin başında bilgisayar ve konsolların yeterliliği varken, aslında art planda tümünü geri planda bırakabilecek öteki bir öge var: internet.

Bir oyuncu için bilgisayar donanımı yahut konsolun yeniliği çok değerliyken, günümüzde artık internet teması da bir o kadar kıymetli. Sorunu bir temas, bilhassa rekabetçi oyunlarda performansınızı yansıtamamanıza, eğlenceli oyunlardan keyif alamamanıza yahut hiçbir halde erişememenize yol açabilir.

Wi-Fi temasları yanlış yapılandırmalar sonucu, kablolu kontaklar ise yanlış kablo tipi tercihi ve uzunluğu sebebiyle sorunlar çıkarabiliyor. Her iki temas çeşidi de gerçek yapılandırmaya sahip olsa da diğer etkenler de keyfinizi kaçırabilir. Bugün, bu sebeplere ve tahlillerine bakarken, hangi temas cinsinin oyuncular için daha mantıklı olduğuna değineceğiz.

Günümüzde birtakım internet servis sağlayıcıların altyapı yetersizliğine ek olarak kullanıcılarına sunduğu modem ve router aygıtlar sebebiyle Wi-Fi temas sorunu yaşayan birçok müşteri mevcut. İnternet altyapısı kaliteli ve kâfi olsa dahi, kullanılan Wi-Fi dağıtıcı aygıt sebebiyle güya internet suratı düşük ve ping yüksekmiş üzere bir izlenime sahip olabilirsiniz. Online oyunlar için ping ve paket kaybı, oyuncular için en makûs problemlerin başında geliyor.

Ping nedir?

Ping, çoklukla eşanlamlı olarak kullanılır ve gecikme ile karıştırılır. Lakin alakalı olsa da bu tam olarak gerçek değildir. Tabirin kökleri, aktif sonar sistemlerinden gelmektedir. Ping, gönderilen sesin bir nevi nabzıdır ve yansımasının akabinde geri gelmesini dinler. Bilgisayarlarda ping aslında ağ üzerinden öbür bir bilgisayara gönderilen sinyali söz eder. Bu öteki bilgisayar, daha sonra kendine gelen sinyali geri gönderir, bu da öbür bir ping olarak ortaya çıkar. Bu gidiş-dönüş seyahatinin ölçümüne ping ismi verilir.

Ping nasıl düşürülür?

Oyunlardaki ping pahaları, bilgisayarınız ile oyun sunucusu ortasındaki haberleşmenin gidiş-dönüş mühletini yansıtır. Yani ne kadar yüksek ping, o kadar sorun. Düşük ping pahasına sahip olan oyuncular, bu sebeple rekabetçi oyunlarda çok daha başarılı olabiliyor. Bu bedelde en büyük etken ara iken, diğer noktalar da var.

Packet Loss yani Paket Kaybı nedir?

İnternet trafiği, birebir anda birden fazla bilgi alışverişi yapan bir yapıdır. Biz de kullandığımız internet hizmetimiz sayesinde her gün internet sitelerinin sunucuları, online oyun sunucuları ve Discord üzere sesli konuşma servislerinin sunucularıyla bilgi alışverişi yapıyoruz. Yaptığımız bu bilgi alışverişi, internet trafiği içinde taşınabilmesi için paketlere ayrılır. Bu paketler de sırasıyla alıcı ve verici ortasında döngü oluşturur. Bu döngüde rastgele bir paket karşı tarafa ulaşmazsa, paket kaybı yani packet loss sorunu yaşanıyor demektir.

Paket kaybının, daha evvel ping makalemizde değindiğimiz sorunlarla benzeri sorunlar sebebiyle yaşandığını belirtelim. Artık gelin tahlil önerilene göz atalım.

Kablosuz kontağınızı iyileştirin

Cihazlarınızı kablo ile bağlayamıyorsanız alabileceğiniz tedbirler var. Bunlardan birincisi; modem etrafını, sinyali düzgün yayabilecek halde pak tutmanızdır. Modemin yaydığı dalgalar etrafında bulunan eşyalardan etkilenebilir. Her eşya bu durumu etkilemese de kimi eşyalar modeminizin performansını düşürebiliyor. Örneğin elektromanyetik alan yayan aygıtlar.

Peki diğer ne üzere tedbirler alınabilir?

 • Modeminizi yüksek bir yere koyun. Mesela bir raf ya da kitaplık olabilir. Aşağıda yer alması sinyallerin verimliliğini azaltabilir.
 • Çevresinde çok fazla eşya bulundurmayın. İçeriğinde metal bulunan eşyalar sinyallerin gücünü epeyce tesirler. Mesela genelde aynaların gerisinde metal yüzeyler kullanılır. Ayrıyeten duvarların fayansla kaplı olduğu bir yerde bulunuyorsa modeminiz yeniden makus sonuçlar alabilirsiniz. Yani siz siz olun metal ve fayans üzere materyallerden modemi uzak tutun.
 • Tüm bu eşyaların haricinde aslında en çok dikkat edilmesi gereken nokta duvarlar. Meskenin içerisinde modem ile aranızda çok fazla duvar varsa sinyallerin gücü düşer. Bu noktada mümkün olduğunca modeme yakın olmak en iyisi

Modeminiz ve bilgisayarınız destekliyorsa 5 GHz temas kullanın

Bazı modemler dual band (çift bant) ismi verilen bir özelliğe sahiptir. Bu özellik modemin iki farklı frekansta çalışmasını sağlar; 2.4 GHz ve 5 GHz. Şayet modeminiz destekliyorsa modem arayüzüne girip süreci yapabilirsiniz. Tarayıcınıza tıpkı bir web sitesine girer üzere 192.168.1.1 (değilse 192.168.0.1 deneyin) yazarak arayüze giriş yapın. Akabinde arayüzdeki “Kablosuz Ağ Ayarları” ayarlarını bulun ve girin. Kablosuz ağ ayarlarında 5 GHz bandını seçin ve etkin edin. Günümüzde hala 5 GHz takviyeli aygıtların sayısı az diyebiliriz. Hasebiyle daha az aygıt demek, daha süratli internet demek!

Bununla birlikte 5 GHz frekansının kapasitesi, 2.4 GHz frekansının kapasitesine nazaran çok daha geniş bir bilgi aralığı sunar. Bu sebeple çok daha yüksek suratlara erişmeniz mümkün. Bilhassa ülkemizde 2.4 GHz hayli ağır kullanım altında. Trafikten yani frekans kalabalığından kaçmak için 5 GHz temas hoş bir seçenek.

Ayrıca hayatımızda artık yer edinmeye başlayan Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E üzere teknolojileri destekleyen aygıtlarınız varsa, bu teknolojiyi kullanmanız tekrar birçok meseleye tahlil olacaktır.

Modem pozisyonunu ayarlayın

Modemin konutunuzdaki en uygun pozisyonu, konutun orta kısımlarıdır. Böylelikle konutunuzun her yerinden internete bağlanmakta sorun yaşamazsınız. Lakin iş oyunlara gelince, en yakın pozisyon en ülküsüdür. Ayrıyeten ortada duvar bulunmaması da hayli değerlidir.

Peki öteki ne üzere tedbirler alınabilir?

 • İnternete bağlandığınız aygıt modemden uzaklaştıkça performans kaybı yaşarsınız. Modem bir uçta siz bir uçta olursanız internet suratınız istediği kadar yüksek olsun kâfi sinyal alamayınca performans kaybı yaşarsınız.
 • Evinizin bir ucunda duran modemler, komşu binalarda yer alan modemlerin sinyalleri ile çakışabilir. Yeniden bu da performans kaybına sebep olur.
 • Daha evvel de bahsettiğimiz üzere; ne kadar az duvar, o kadar güçlü sinyal demektir! Şayet interneti tek başınıza kullanıyorsanız, modeme mümkün olduğunca yakın olun. Ancak ortak kullanım yapıyorsanız ve konutunuzun her yerinden internete bağlanan birileri varsa, orta nokta çok ülküdür.

Wi-Fi güçlendirici kullanabilirsiniz

Bulunduğunuz yerde şayet modeme çok uzaksanız performans kaybı yaşamanız çok mümkündür. Meskeninizde yahut ofisinizde modemi yakınlaştıramıyorsanız, bir Wi-Fi güçlendirici edinerek daha güçlü sinyaller alabilirsiniz.

Pek çok markada bulunan bu eserler Wi-Fi menzilinizi genişletir. Modelden modele farklılık gösterse de temel maksat bilgisayarınıza yakın bir yerde bu güçlendiriciyi kullanarak daha güçlü sinyaller almanızı sağlamaktır. Kimi modeller USB girişi ile bilgisayara bağlanırken birtakım modeller direk kablosuz olarak çalışabiliyor. Küçük ancak tesirli olan bu aygıtlardan edinmek âlâ bir alternatiftir.

Bu eserlerden tercih ederken tekrarlayıcı özelliğe sahip olanları değil de mesh özelliğe sahip olanları kullanmak daha tesirlidir. Mesela üstte bahsettiğimiz 2.4 GHz ve 5 GHz ortasında otomatik geçiş yapan güçlendiriciler bulunuyor. Ayrıyeten internete bağlandığınız aygıtın nerede olduğunu algılayarak o bölgeye daha ağır dalga verirler. Özcesi bu akıllı eserler size en optimum ilişkiyi sağlar. Her eser ne yazık ki bu performansı göstermiyor. O sebeple eser tercihi yaparken dikkatli olmanız ve mesh özellikli bir güçlendirici almanızı tavsiye ediyoruz.

Wi-Fi sorunlarını aşmak, kablolu ilişkiye nazaran daha zahmetli bir durum. Kablo ile irtibat ise daha stabil ve daha meselesiz bir ilişki sunuyor.

Uygun Wi-Fi Kanalını Bulun

Wireless kanalları, modeminiz ve kablosuz aygıtınız ortasında bilgi gönderme ve alma sürecinin yapılması için kullanılan frekans aralıklarıdır. Çağdaş modem ve router’larda 2.4 GHz ve 5 GHz dayanağı hayli yaygın. 2.4 GHz frekansı aslında 13 başka frekans aralığını, 5 GHz ise 45 başka frekans aralığını (bu sayı modeminize ve Wi-Fi 6 dayanağına nazaran değişebilir) temsil ediyor.

En uygun wireless kanalını bulmanız için birçok yolunuz var. Bunlardan en yaygın olanı, akıllı telefonlar için olan Wi-Fi tahlil uygulamaları. Lakin akıllı telefonların kapsam alanları modemlerimiz kadar geniş olmadığından, modem üzerindeki wireless kanal tahlili özelliğini kullanabilirsiniz.

TurkNet tarafından sağlanan Zyxel VMG3625-T50B modeli bu özelliği sunduğundan, uygulamaya gereksinimimiz kalmıyor. Lakin temas kalitesini ölçmek için kullanmak istiyorsanız yahut modeminizde bu özellik yoksa, bu uygulamaları kullanabilirsiniz.

Zyxel modem 2.4 GHz frekansı için halihazırda 4. kanalı kullanıyor. Bu kanal, 100 Mbps internet süratimizi hayli düşürüyor. Fakat cürüm kanalda değil, etrafımızda bu kanalı kullanan birçok aygıtta. Modemimizin wireless kanal tahlil ekranına girdiğimizde, 4. kanalı kullanan epey fazla aygıt olduğunu gördük.

Analiz sonrasında 1, 2, 3, 8, 11 ve 12. kanalların boş olduğunu görüyoruz. Zyxel VMG3625-T50B modeli 9’a kadar kanal desteklediğinden, 8. kanal bizim için en uygun kanal üzere duruyor.

Wi-Fi kanal tespiti ve başka bilgiler için “Wireless Kanalı Nedir, Neye Nazaran Seçilmelidir?” isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz kablosuz internet sorunlarının en keskin ve aktif tahlil yolu, aygıtlarınızı kablo ile internete bağlamaktır. Konutunuzda kablo ile internete bağlanmayacak birçok aygıt olabilir, lakin kablosuz temas ile internete bağlanan aygıtların sayısını azaltmanız, kablosuz internet performansını bir ölçü güzelleştirecektir.

Bununla birlikte, kullandığınız modem, router, access point üzere aygıtların kablosuz internet dağıtım gücü ve kapsam alanı düşükse, internetiniz ne kadar süratli da olsa, kablosuz bağlanan aygıt sayınız az da olsa sorun yaşamanız mümkün.

Kablolu internet yalnızca bu sorunları çözmekle kalmaz, size daha stabil bir internet suratı sunar. Kablosuz internette irtibat kopma problemleri yahut yüksek ping kıymetleri görülebiliyor. Kablolu internette bunları minimuma indirmeniz mümkün. Bu sisteme geçmek sanıldığı kadar da güç değil. Ethernet kablosu olarak bilinen CAT5, CAT6, CAT7 üzere kabloların bir ucunu modemde Ethernet portuna, bir öbür ucunu da bilgisayara taktığınız anda kablolu internetiniz kullanıma hazır hale geliyor. Diğer rastgele bir süreç yapmanıza gerek yok. Birden fazla bilgisayarda yahut akıllı aygıtta kablolu internet kullanmak istiyor ve modeminizde buna yetecek kadar Ethernet portu yoksa, küçük bir sürece daha gereksiniminiz olabilir. “Switch” ismi verilen bir aygıt yardımı ile Ethernet portunuzu çoğaltabilirsiniz. Yeniden Ethernet kablonuzun bir ucunu modeme öbür ucunu da switch’e takmanız gerekiyor. Akabinde tüm bilgisayarlar için bir adet Ethernet kablosunu swicth’e bağlayarak internete bağlanabilirsiniz.

Hangi ethernet kablosu tercih edilmeli?

Eethernet kablolarına baktığınız vakit CAT5, CAT5E yahut CAT6 üzere ibareler görürsünüz. Bu ibareler, ethernet kablosunun standardını belirten ve hangi özellikleri sunduğunu gösteren tabirlerdir.

Bunu kolay yoldan tanımlayacak olursak; düşük sayıya sahip CAT standardı, bant genişliği ve sinyal kaybı bakımından zayıf olan kabloları temsil ederken, yüksek sayıya sahip CAT standardı ise bant genişliği yüksek ve sinyal kaybı az yahut nispeten yok diyebileceğimiz kablolardır.

CAT 7 Kablo

Yani CAT 5, CAT 5E ve CAT 6 standartlarına nazaran daha yavaş sürat ile birlikte soruna açık bir kablo tipi diyebiliriz. CAT 6 ise bant genişliği sayesinde daha yüksek sürat sunarken, kanallar ortasındaki yalıtım sayesinde sinyal kaybını da önlüyor. Bu da daha meselesiz bir internet tecrübesi demek.

Ayrıca bu kabloların uzunluğu da tekrar tecrübenize direkt tesir eden bir durum. Örneğin modeminizden salonunuzdaki televizyona internet bağlayacağınızı düşünelim. Bu kablo gereğinden fazla uzun olduğunda tekrar sinyal kayıplarına yol açacak ve internet suratının düşük olması ile irtibat sorunları üzere çeşitli meselelere yol açacaktır. Ülkü olan uzunluk, gereksiniminiz olan en uzun uzunluktur. Yani gereğinden fazla uzun kablo tercihi yapılmamalı.

Ethernet kablosu kategorilerini daha yeterli anlamak ve karşılaştırmak için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Ayrıyeten bu tablo, kullandığınız internetin suratına nazaran kablo tipi seçiminde yardımcı olacak.

Kategori Yalıtım Max. irtibat hızı  Max. bant genişliği
CAT 3 Yok 10 Mbps 16 MHz
CAT 5 Yok 10-100 Mbps 100 MHz
CAT 5E Yok 1.000 Mbps – 1 Gbps 100 MHz
CAT 6 Kablo çeşidine göre 55 metreye kadar 10 Gbps 250 MHz
CAT 6A Var 55 metreye kadar 10 Gbps 500 MHz
CAT 7 Var 15 metreye kadar 100 Gbps 600 MHz
CAT 7A Var 15 metreye kadar 100 Gbps 1.000 MHz
CAT 8 Var 30 metreye kadar 40 Gbps 2.000 MHz

CAT 3 ve CAT 5

CAT 3 ve CAT 5 ethernet kabloları, en yavaş ve en sorunlu kategorilerdir. CAT 5 kabloları hala yaygın olarak kullanılsa da CAT 3 kablolar artık emekliye ayrıldı. 100 Mbps ve üstü bir internet yahut lokal ağ irtibatı istiyorsanız, bu iki kategoriden de uzak durmalısınız.

CAT 5E

CAT 5E, CAT 5 versiyonunuz revize edilmiş yani biraz geliştirilmiş bir versiyonu. Ortalarında fizikî bir fark yok. Lakin üreticiler, irtibat kanalları (çapraz iletişim) ortasında istenmeyen sinyal transferlerini ortadan kaldırmak için CAT 5E kablolarını daha katı test standartları altında üretmeye başladı. CAT 5E, düşük üretim maliyeti ve CAT 5 kablolarından daha yüksek suratları desteklemesi nedeniyle şu anda en yaygın kullanılan kablo cinslerinden biridir. 1000 Mbps suratı desteklemesine rağmen rastgele bir yalıtıma sahip olmaması en büyük eksisidir.

CAT 6

CAT 6 standardı, kendisinden evvelki bütün standartlardan çok daha büyük bir bant genişliğine sahiptir. Üreticinin tercihine nazaran folyo ve örgülü yapılarla yalıtılan bu kablolar, sinyal kaybını minimuma indirmeyi hedefliyor. Ayrıyeten günümüzdeki birçok modemin kutusundan da artık bu standarda sahip kablolar çıkıyor.

Sorunsuz bir internet tecrübesine sahip olmak istiyorsanız, CAT 6 uygun fiyatlı en uygun tahlil.

CAT 6A

CAT 6A, CAT 6’ya nazaran bant genişliği yükseltilmiş bir standarttır. CAT 6 ile 250 MHz olan bant genişliği, CAT 6A ile 500 MHz’e yükseliyor. Bu sayede bu kablo yüksek suratları koruyabiliyor. Ayrıyeten bu standardın CAT 6’ya nazaran diğer büyük bir artısı da standart olarak yalıtımlı gelmesi.

CAT 7

CAT 7, kendisinden evvelki tüm standartlardan çok daha gelişmiş bir standarttır. Artan bant genişliği, bilhassa lokal ağlarda daima evrak transferi yapanlar için biçilmiş kaftan. Örneğin görüntü içerik üreten bir stüdyodasınız ve evrakları farklı pozisyonlara kopyalamanız gerekiyor. Bu kablo sayesinde 100 Gbps sürate ulaşabilirsiniz. Bu da saniyede 12.5 GB data transferi demek.

CAT 7 kablolar, kendisinden evvelki kablolar üzere RJ45 konnektör yerine GigaGate45 konnektörle geliyor. Bu konnektör RJ45 ile geriye dönük olsa da hala sorun çıkartabilen bir yapıya sahip. Bu sebeple eski aygıtlarınız için tercih ederken uyumluluğunu denetim etmenizde yarar var.

CAT 7A

CAT 7A, CAT 7’nin sunduğu suratı koruyor fakat bant genişliği artarak iki taraflı bağlantıda daha güzel bir tecrübe vadediyor. CAT 7’de olduğu üzere dayanak konusunda tekrar limitlere sahip. Mesken kullanıcıları için her taraftan gereksiz olan bu kategori, büyük projelerde yahut işletmelerde kullanmaya uygun olarak tasarlanmış.

CAT 8

Sıra en gelişmiş ethernet kablo standardında. CAT 8, hala üzerine çalışılan lakin mevcut olarak en gelişmiş ethernet kablosu tipidir. Bu kablo tipiyle daha uzun aralarda data transferi mümkün hale geliyor. Yüksek bant genişliği de tekrar iki istikametli irtibatta büyük bir avantaj sağlıyor.

CAT 8 ayrıyeten IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) standartlarını destekleyen tek kablo tipidir.

Wi-Fi ve kablolu kontağınız her ne kadar sağlıklı olsa da, internet hizmetiniz ve altyapınız bu sistemlere ayak uyduramıyorsa yeniden sorun yaşamanız mümkün. Günümüzde fiber optik kablolarla Gbps suratlara ulaşan internet hizmetleri var. Bu hizmetler, fiber internet altyapısı sayesinde en düşük ping pahalarını kullanıcılarına sunmayı hedefliyor. Buna örnek olarak TurkNet’i verebiliriz. TurkNet, kendi fiber optik kablolarıyla oluşturduğu altyapısı ile GigaFiber ismini verdiği bir hizmet sunuyor. Bu hizmet, 1.000 Mbps’ye kadar yani 1 Gbps’ye kadar download ve upload suratına ulaşmanızı sağlıyor.

Fiber optik altyapı sayesinde hem ping hem de paket kaybı sıkıntılarının önüne geçerken, bir de oyun indirmeleri için uzun mühletler beklemeniz gerekmiyor.

TurkNet GigaFiber ne sunuyor?

Türkiye’nin başarılı servis sağlayıcılarından olan TurkNet, kendi altyapısıyla kullanıma açtığı GigaFiber hizmetini 139.90 TL’ye sunuyor. Üstelik vaat edilen 1.000 Mbps’ye kadar olan sürat sırf download yani indirme suratında değil, upload yani yükleme suratında da kullanıcıların hizmetine sunuyor.

GigaFiber hizmeti, TurkNet’in öbür hizmetlerinde olduğu üzere taahhütsüz bir hizmet ve farklı bir operatörden geçmeniz durumunda taahhüt cayma bedelinin 1.000 TL‘ye kadar olan kısmı da TurkNet tarafından karşılanıyor. Adresinizde TurkNet GigaFiber varsa, siz de çabucak TurkNet’li olmak için müracaatınızı iletebilirsiniz.

 • Taahhüt ve kota yok: Hizmetinizi mutlu olduğunuz sürece kullanın. Kota kaygısı olmadan da Steam’den dilediğiniz üzere oyun indirebilir, Netflix’ten 4K içerik izleyebilir ve canlı yayın yapabilirsiniz.
 • Yüksek upload suratları: 1.000 Mbps’ye kadar sürat seçenekleriyle Zoom ve EBA üzere platformlara kesintisiz erişim sağlayın. Twitch, TikTok ve YouTube üzere platformlarda en yüksek kalitede canlı yayınlar yapın.
 • Dünya kalitesinde hizmet: TurkNet, dünya suratında ve kalitesinde GigaFiber’i büsbütün kendi altyapısında sunuyor. Sizi özgürleştiren, yüksek süratli ve müşteri odaklı hizmet, daima güzelleştirilmeye devam ediliyor.
 • 7/24 müşteri takviyesi: Dilediğiniz vakit TurkNet’e ulaşabilirsiniz. Takviye talepleriniz süratli çözülüyor.
 • Hızlı müdahale ve tahlil: TurkNet’in kendi altyapısında olan bu hizmette gerekli tüm müdahaleleri kendi uzman takımı rekor müddetlerde yapabiliyor.

TurkNet, 1.000 TL’ye kadar cayma bedeli karşılıyor

Kullandığınız internet servis sağlayıcı taahhütü mecburî kılıyorsa, hizmetten şad kalmayıp cayma hakkınızı kullanmanız durumunda cayma bedeli cezası ödersiniz. Bu bedel, operatörden operatöre değişmekle birlikte, çoklukla suram bedeli, aygıt bedeli ve geriye kalan ayların fiyatları üzere çeşitli matrahlardan oluşmaktadır.

Ancak taahhütsüz bir internet ile bu meselelerin hiçbirini yaşamazsınız. Örneğin TurkNet, 139.90 TL’ye sunduğu ADSL, VDSL, fiber ve GigaFiber internet hizmeti için hiçbir taahhüt zorunluluğunda bulunmuyor. Yani sözleşmenizden caymanız durumunda, rastgele bir cayma bedeli ödemezsiniz.

Bununla birlikte TurkNet, öbür operatörlerden geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar cayma bedelinizi karşılıyor. Bu kıymet GigaFiber müracaatlarınız için ise 1.000 TL.

Müşteriler internet sitesindeki müracaat adımlarını uygulayarak yahut telefon üzerinden müracaat usulünü kullanarak TurkNet’e geçişleri için birinci adımı atıyor. Akabinde TurkNet, müşteriler için tüm geçiş sürecini yöneterek zahmetsiz bir geçiş süreci sunuyor. Bu sayede size ayrılan mevcut portu kaybetme riski olmadan ve internetiniz neredeyse hiç kesilmeden geçiş yapabiliyorsunuz.

Bununla birlikte, TurkNet’e geçen kullanıcıların mevcut internet servis sağlayıcı operatörlerindeki cayma bedelleri TurkNet GigaFiber’de 1.000 TL’ye kadar, öteki altyapılarda 240TL’ye kadar TurkNet tarafından ödeniyor.

Diğer operatörlerden TurkNet’e nasıl geçilir?

Sizin hiç yerinizden kalkmanıza gerek yok. Mevcut internet aboneliğinizi iptal etmeden TurkNet’e geçiş yapabilirsiniz. Birinci olarak müracaatınızı yapıyorsunuz, akabinde kurye ile kapınıza gelen operatör değişikliği dokümanlarını imzalamanız kâfi. TurkNet, sesli onayınızı aldıktan sonra değişiklik talebinizi operatörünüze iletiyor ve 48 saat içerisinde bu talebe karşılık verilerek geçişiniz tamamlanıyor.

Farklı operatörlerden geçiş sürecini de, daha evvel anlattığımız “3 Adımda Nasıl TurkNet’li Olurum?” rehberimizdeki ile emsal ilerliyor. Abonelik başvurusu süreçlerine geçmeden evvel altyapı sorgulaması yaparak geçebileceğiniz tarifelere ve kullanabileceğiniz sürat ölçüsüne göz atabilirsiniz. Şayet Kablonet, Superonline yahut Vodafone fiber altyapısı üzerinden hizmet alıyorsanız, operatör değişikliği süreçleri yapılamamaktadır.

Aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçmenin avantajları

Mevcut internet aboneliğinizi iptal ettirmeden TurkNet’e geçiş yaptığınız takdirde birçok avantaj elde etmiş olursunuz. Birinci olarak abonelik süreçleriniz sıfır bir aboneliğe nazaran çok daha kısa sürüyor. Esasen halihazırda kullandığınız bir portunuz olduğunuz için onu da kaybetmemiş olursunuz.

Artı olarak sıfır aboneliklerde olan suram hizmeti fiyatını ödemezsiniz. Yeni bir heyetim yapılmayacağı için bu türlü bir hizmete gereksiniminiz olmaz.

İlk etapta da bahsettiğimiz üzere müracaat süreçlerini iki kanaldan yapabiliyorsunuz: web sitesi ve 0850 288 80 81 telefon çizgisi. Başvuruyu online olarak yapmak isteyen kullanıcılar, bu sayfa üzerinden süreçlerini gerçekleştirebiliyor.

4 adımda online müracaat süreci ise şu biçimde;

1- İrtibat Bilgileriniz

TurkNet, hizmet söyleşmesini hazırlamak için online müracaat formunun birinci adımında irtibat bilgilerinizi talep ediyor. Bu doğrultuda Ad/Soyad, e-posta adresi ve telefon numaranız isteniyor. Ayrıyeten şahsî bilgi aydınlatma formunu ve bilgilerinizin işlenmesini onayladığınız adım da bu kademede.

2- Adres Bilgileriniz

Online müracaat formunun ikinci etabında varsa halihazırda kullandığınız internet operatörünüzün bilgilerini girmeniz gerekiyor.

İnternet Var seçeneğini seçip, mevcut internet servis sağlayıcının hizmet numarası (XDSL numarası) bilgisini girmeniz kâfi olacaktır. Ayrıyeten farklı bir servis sağlayıcıdan geçiş yapmanız durumunda 240 TL’ye kadar, TurkNet GigaFiber servisine geçmeniz durumunda da 1.000 TL’ye kadar taahhüt cayma bedeli TurkNet tarafından karşılanıyor. Artık sonraki basamağa geçebilirsiniz.

3- Tercihler

Adres ve mevcut internet sağlayıcınızın bilgilerini doldurduktan sonraki kademede, altyapınızın desteklediği azamî surattaki tarifeyi görebilirsiniz.

Üçüncü basamak penceresinde, üstte da belirttiğimiz üzere tercihlerinizi yapmanız istenmekte. İnternet Sürat Seçimi kısmında altyapınızın desteklediği azamî suratı içeren tarifeyi görebilirsiniz. Ek Hizmet Seçimi kısmından ek tercihlerinizi seçebilirsiniz. Örneğin modeminiz yoksa hem ADSL/VDSL hem de fiber suratları destekleyen, yüksek WiFi performansı sunan, fiyat performans eseri modemi avantajlı ödeme metotları ile satın alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sabit IP (static ip) hizmeti ve inançlı internet profili tercihlerinizi de yapabilirsiniz. Bu basamaklar tamamlandıktan sonra sıra fatura tercihlerinize geliyor. Faturanızı yeşil dostu olarak e-posta adresinize mail olarak isteyebilirsiniz.

4- Kimlik ve Ödeme Bilgileri

Online müracaat sürecinin dördüncü ve son basamağı kimlik doğrulamasını içeriyor. Bu evrede kimlik evrakınızın bilgileri ve fatura için ödeme metodu bilgileriniz isteniyor. Lakin tercihlerinizde modem seçeneğini seçmeniz durumunda, bu fiyatlandırma kartınızdan alınıyor ve o basamakta öbür bir ödeme alınmıyor.

TurkNet, geçtiğimiz günlerde GigaFiber altyapı genişletme çalışmalarının bir modülü olarak, kullanıcıların altyapı taleplerini değerlendirmeye aldığı yeni bir müracaat sistemi duyurdu. Bu sistemle kullanıcılar adreslerini girerek, bulunduğu bölgeye TurkNet GigaFiber altyapısının gelmesini sağlayabiliyor.

Bu süreç için öncelikle TurkNet’in GigaFiber İstiyorum sayfasına gidin. Bu sayfanın orta kısmında “GigaFiber istiyorum” isimli butona tıklayın. Açılan sayfada, sizden adresiniz istenecek. Adres bilginizi girdikten sonra, mevcut altyapı durumunuzu içeren bir ileti göreceksiniz. Test adresimizde şimdi GigaFiber altyapısı olmadığından, “Üzgünüz, “şimdilik” GigaFiber altyapınız bulunmuyor. Çabucak altyapı talebinizi iletebilirsiniz.” bildirisi ile karşılaşıyoruz.

Bu bildirinin çabucak altında, GigaFiber altyapısı talebinizi iletebilmeniz için irtibat bilgilerinizi doldurmalısınız. Akabinde ise Şahsî Data Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylayarak “Adresime GigaFiber İstiyorum” butonuna basın.

TurkNet web sitesinde yapmanız gereken süreçler bu kadar. Artık tek yapmanız gereken, müracaat sırasında verdiğiniz e-posta adresinize gelen doğrulama linkini kullanarak müracaatınızı gerçekleştirmek olacaktır. TurkNet, adresinizdeki taleplere nazaran durumu kıymetlendirecek ve GigaFiber çalışmaları için listeye ekleyecektir. İşte tüm süreç bu kadar kolay.


TurkNet sponsorluğunda Technopat okurlarına faydalı olması için hazırlanmıştır: https://www.technopat.net/turknet/ bölümünde internet odaklı yardımcı makalelerimizi bulabilirsiniz.

– Advertorial / Reklam –