ESET: “Ofis Çalışanları Kimlik Avı Saldırılarına Karşı Korunmalı”

ESET Tehdit Raporu D1 2022’ye nazaran, e-posta tehditlerinde 2021’in son dört ayına kıyasla, 2022’nin birinci dört ayında yüzde 37’lik bir artış görüldü. Engellenen kimlik avı URL’lerinin sayısı neredeyse tıpkı oranda arttı.

Kimlik avı dolandırıcılıkları saldırganların makus gayeli yazılım yüklemek, kimlik bilgilerini çalmak ve kullanıcıları kurumsal para transferleri yapmaları için kandırmak gayesiyle kullandıkları en başarılı yollardan biri olmaya devam ediyor.  Dolandırıcılar legal göndericileri taklit etmelerine yardımcı olan geçersiz e-posta taktikleri kullanılıyorlar. Alıcıyı, kelam konusu hareketin sonuçlarını düşünmeden harekete geçirmek için tez etmesini sağlayacak biçimde tasarlanmış toplumsal mühendislik tekniklerinden yararlanıyorlar.

 • Sahte gönderici kimlikleri / tesir alanları / telefon numaraları ve bazen de yazım yanılgıları ya da uluslararasılaştırılmış alan isimleri (IDN’ler) kullanma
 • Kimlik avı teşebbüsleri olarak tespit edilmesi neredeyse imkansız olan ele geçirilmiş gönderici hesapları
 • Hedefe yönelik kimlik avı teşebbüslerini daha inandırıcı hale getirmek için çevrimiçi araştırma (sosyal medya aracılığıyla)
 • Resmi logolar, üst bilgiler, alt bilgiler vb. kullanılması
 • Kullanıcıyı çabukla karar vermeye iten bir aciliyet yahut heyecan duygusu yaratmak
 • Gönderenin gerçek maksadını gizleyen kısaltılmış bağlantılar
 • Yasal görünümlü giriş portalları, web siteleri vb. oluşturma

Son yayımlanan Verizon DBIR raporuna nazaran, geçen yıl güvenlik olaylarının büyük kısmından dört vektör sorumluydu: Kimlik bilgileri, kimlik avı, güvenlik açıklarından yararlanma ve botnet’ler. Bunlardan birinci ikisi insan yanlışı ile ilgili. Raporda incelenen toplam ihlallerin dörtte biri (%25), toplumsal mühendislik taarruzlarının sonucuydu. İnsan yanlışları ve ayrıcalığın berbata kullanılmasıyla bir ortaya geldiğinde, insan ögesi tüm ihlallerin %82’sini oluşturuyordu.

Kimlik avı akınları son iki yılda daha da büyük bir tehdit haline geldi. Muhtemelen yamanmamış ve yetersiz korunan aygıtlara sahip dikkati dağınık ve meskenden çalışan şahıslar, tehdit aktörleri tarafından zalimce amaç alındı. Nisan 2020’de Google, dünya çapında her gün 18 milyon kadar makûs maksatlı ve kimlik avı e-postasını engellediğini sav etti.

Bu çalışanların birden fazla ofise geri döndükçe, daha fazla sayıda SMS ile kimlik avı (smishing) ve sesli arama tabanlı kimlik avı (vishing) saldırısına maruz kalmaları riski de kelam konusu. Hareket halindeki kullanıcıların irtibatlara tıklamaları ve açmamaları gereken ek belgeleri açma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu durum ise şunlara yol açabilir:

 • Fidye yazılımı indirmeleri
 • Bankacılık Truva Atları
 • Veri hırsızlığı/ihlalleri
 • Kötü emelli kripto madenciliği yazılımları
 • Botnet dağıtımları
 • Takip eden ataklarda kullanılmak üzere ele geçirilen hesaplar
 • Sahte faturalar/ödeme isteklerine bağlı olarak para kaybedilmesiyle sonuçlanan iş e-postalarının ele geçirilmesi (BEC)

Finansal ve prestiji yansımaları çok büyüktür. Bir data ihlalinin ortalama maliyeti bugün rekor bir düzey olan 4,2 milyon doların üzerindeyken, kimi fidye yazılımı ihlalleri bunun birkaç kat  üstüne mal olmaktadır.

ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban

ESET Türkiye Eser ve Pazarlama Müdürü Can Erginkurban, eğitimin her vakit kıymetli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: Çalışanlara yönelik taarruzların önüne geçebilmek için sistemli eğitimler gerçekleştirilmelidir. Kimlik avı farkındalığı eğitimi, toplumsal mühendislik tehditleriyle gayrete yönelik çok katmanlı bir stratejinin sadece bir modülü olmalıdır. En eğitimli işçi bile, bazen karmaşık dolandırıcılıkların kurbanı olabilir. Bu yüzden güvenlik denetimleri de değerlidir. Oltalama ataklarına karşı kurumunuzu korumak istiyorsanız çalışanlarınızı kesinlikle eğitimlerle desteklemelisiniz.