Elon Musk’ın Twitter Satın Alımı Beklemeye Alındı

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda Twitter’ı 43.4 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaştığını kamuoyuna duyurmuştu. Bu satın alım mutabakatı gündemi meşgul ederken, Elon Musk Twitter satın alımı ile ilgili kısa mühlet evvel kıymetli bir açıklamada da bulundu.

Resmi Twitter hesabı üzerinden bir duyuru yayınlayan milyarder iş insanı Musk, açıklamasında ”Şu an platformdaki düzmece kullanıcıların hesaplaması devam ettiği için satın alma mutabakatı süreksiz olarak beklemede. Bu uydurma kullanıcıların sayısı toplam sayının yüzde 5’inden daha az.” tabirlerine yer verdi.

Şimdilik, Twitter cephesinden mevzuyla ilgili rastgele bir resmi açıklama gelmedi. Lakin şirket, Mayıs ayının başında bir duyuru yayınlamış ve platformdaki düzmece hesapların oranının yüzde 5‘i geçmediğini belirtmişti. Bunun yanı sıra Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra platformdaki tüm geçersiz hesapları ve botları kaldıracağını da söz etmişti.

Elon Musk’ın bu açıklamalarının akabinde Twitter payları de yaklaşık yüzde 17.7 paha kaybederek 37.10 dolar düzeyine kadar geriledi. Musk’ın şimdilik Twitter’ı satın almaktan vazgeçip vazgeçmeyeceği bilinmiyor. Lakin, muahede gereği şayet Musk satın alım sürecini fesih ederse 1 Milyar dolar pahasında bir tazminat ödemesi gerekecek.