Elektrik Hattından Gigabit Hızda İnternet Bağlantısı: TP-Link TL-PA8033P

Evlerde kablo çekmeden de yüksek süratlerde kablolu internet irtibatı mümkün. Powerline teknolojisi, meskenlerdeki mevcut elektrik çizgisini, tıpkı vakitte interneti taşıyan bir çizgi haline getiriyor. Kullanımı son derece kolay olan powerline adaptörler ile elektrik prizi olan her odada, kablo çekmeden, duvarları delmeden ve de yüksek süratte internet erişimi yapılabiliyor. Uzun yıllardır var olan bu teknoloji daima gelişiyor ve ilişki kalitesi de artıyor.

TP-Link, powerline teknolojisine önemli yatırım yapan bir marka ve model sayısını da daima artırıyor. Şirket son olarak Gigabit süratlerde kablolu ilişki sağlayan yeni powerline adaptör kitini satışa sundu. TL-PA8033P model isimli eser, iki adaptörden oluşuyor ve HomePlug AV2 standardına uygun.

Hüzmeleme (beamfroming) ve 2×2 MIMO teknolojilerine sahip olan eser, elektrik sınırından 1300 Mbps’ya varan süratlerde transfer yapabiliyor. Tıpkı anda birden fazla aygıta yüksek süratte internet erişimi sağlayabilmesi, kullanıcılara değerli bir avantaj sunuyor. Daha eski model powerline adaptörlere oranla, uzak noktalardaki prizlerde de çok daha başarılı internet ilişkisi sağlıyor.

TL-PA8033P adaptör kitinde yer alan ve prizlerden irtibat yapılması için kullanılan adaptörde üç adet Gigabit temas yuvası yer alıyor. Bu yuvalara birebir anda üç aygıt kablo ile bağlanabiliyor. Akıllı TV, oyun konsolu, masaüstü PC üzere aygıtlar bu sayede gigabit süratte internete erişebiliyor.

TP-Link TL-PA8033P powerline adaptör

Kurulumu çok kolay olan eser, rastgele bir yapılandırma gerektirmiyor. İki adet adaptörden birincisi (üzerinde tek Ethernet girişi olan) modeme bağlanıp elektrik prizine takılıyor. Modemle bağlandığı andan itibaren elektrik sınırını birebir anda interneti de taşıyan bir çizgi haline getiriyor. Bunun için tek şart, konutun elektrik çizgisinin tek fazlı olması. Bundan sonra yapılması gereken, öteki adaptörü internete erişilmek istenen yerdeki prize takmak ve ‘pair’ tuşlarıyla iki adaptörü eşleştirmek. Artık elektrik prizi olan konutun her noktasında internete bağlanmak mümkün oluyor.

Kurulumu bu kadar kolay olan powerline adaptörlerin, kablo çekmeye nazaran en kıymetli avantajı ise meskenden taşınılması gerektiğinde hiçbir masraf oluşturmadan yeni meskende de tıpkı halde kullanılabiliyor olması. Kablo sökülüp yeni konutta yine kablo çekilmesi gerekmeden, sökülen yerlerin düzeltilmesi, evsahibiyle huzursuzluk oluşturmadan istenilen yerde kullanılabilmesi. Bu açıdan bilhassa kiracılar için ülkü ağ eseri. Birebir vakitte katlı meskenlerde her kata interneti taşımak için de powerline adaptörler en kesin tahlili sunuyor.

TL-PA8033P poweline adaptör kitinde adaptörler üzerinde birer adet priz girişi yer alıyor. Böylelikle işgal ettikleri elektrik prizi yerine kullanıcılara öteki aygıtları elektriğe bağlamak için bir priz sunuyor. Yeni kuşak bir powerline adaptör olan bu kit, Gelişmiş Güç Tasarruf Modu sayesinde faal olmadığı vakitler otomatik olarak tasarruf moduna geçerek, güç tüketimini yüzde 85 oranında azaltabiliyor.

TP-Link’in yeni powerline adaptör kitinin Türkiye’de tavsiye edilen satış fiyatı 109 USD (KDV dahil).