Ekran Kartı Fiyatları En Alt Seviyeleri Gördü

Yaşanan sıkıntı vakitlerden sonra yaklaşık sekiz aydır ekran kartı fiyatlarının kademeli olarak düştüğünü gözlemliyoruz. Şimdiki raporlara bakarsak bu düşüş devam ediyor. 3DCenter, RX 6000 ve RTX 30 serisi için yaptığı araştırma sonuçlarını yayınladı.

Fiyatların Avrupa pazarını kapsadığını baştan belirtelim. Lakin oranlar değişse de benzeri senaryolar dünyadaki tüm pazarlarda yaşanıyor. Rapora nazaran Radeon RX 6000 serisi kartlar, AMD tarafından önerilen liste fiyatına (MSRP) kıyasla %14 daha ucuz hale geldi. RTX 3000 serisi kartlar ise liste fiyatına nazaran %9 oranda daha ucuza satılıyor. Diğer bir deyişle, eserler piyasaya sürüldüklerinden beri fiyat açısından en düşük noktada.

Kripto para ünitelerinin çöküşü bu noktadaki en değerli faktör. Öte yandan, yeni jenerasyon RX 7000 ve RTX 4000 serisi ekran kartlarının çıkışına sadece birkaç ay kaldı. En değişik fiyat düşüşleri, her ikisi de yalnızca birkaç ay evvel piyasaya sürülen RX 6950 XT ve RTX 3090 Ti modellerinde görülüyor. Yakın vakitte yeni amiral gemisi GPU’lar piyasada olacak ve büyük performans karları bekliyoruz.