David Elleray, Türk Hakemlik Sistemine ilişkin raporunu sundu

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Türk Futbol Hakemlik Sistemi çalışmaları kapsamında danışman olarak anlaştığı dünya hakemliğinin en kıymetli isimlerinden birisi olan David Elleray, bir müddettir hazırlıklarını sürdürdüğü raporunu sundu.

TFF Riva Tesislerinde, evvel TFF Lideri Servet Yardımcı, Kulüpler Birliği Vakfı Lideri Ahmet Ağaoğlu, TFF İdare Heyeti üyeleri, MHK Lideri Sabri Çelik ve MHK üyelerinin katıldığı toplantıda bir sunum gerçekleştiren David Elleray, öğlenden sonra da Muhteşem Lig, 1. Lig, 2 ve 3. Lig Kulüpler Birlikleri lider ve üyeleri, Muhteşem Lig ve öteki profesyonel liglerin kulüp lider ve temsilcileri ile kıymetlendirme ve tespitlerini içeren raporunu paylaştı.

Türk hakemliğinin milletlerarası alanda en âlâ düzeylere gelmesi için değerli bir adım atan TFF; geçtiğimiz yıl hakemlik sistemini gözden geçirmesi, tahlil etmesi ve tahlil için seçenekler sunması hedefiyle, IFAB Yöneticisi olan ve birçok federasyona hakemlik konusundan takviye veren David Elleray ile danışman olarak anlaşmıştı.

David Elleray bu süreçte, TFF ile Muhteşem Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1. Lig Kulüpler Birliği’nin birlikte oluşturduğu ‘Türk Futbol Hakemlik Sistemi Çalışma Kümesi’nin çok sayıda toplantısına katıldı. Bu periyotta kulüp liderleri, hakemler ve spor muharrirleri ile de teğe bir görüşmelerde bulundu.

MHK’nin işleyişi, hakemlik tertibi, hakemlerin gelişimi, VAR eğitimleri üzere hususlarda araştırmalar yapan, danışmanlığını yürüttüğü Avrupa’nın değerli federasyonlarının hakem konseylerinin başarılı olmasında büyük rol oynayan Elleray, bir ortaya geldiği futbol ailesine, heyecanla beklenen tespitlerini anlattı ve tekliflerini sundu.

Servet Yardımcı: “Futbol ailesinin dayanağı ve kabulüyle gerekli çalışmaları yapacağız”

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Servet Yardımcı, David Elleray’in Türk hakemliği ile ilgili yaptığı çalışmalar hakkında değerlendirmede bulundu. Yardımcı’nın hususa ait görüşleri şöyle:

“Öncelikle hakemlik sisteminin gelişimi konusunda Türkiye Futbol Federasyonu’nun gerekli hassaslığı ve iradeyi gösterdiğini belirtmek istiyorum. Sayın David Elleray, dünya hakemliğinde çok tecrübeli ve yenilikçi bir isim. Daha evvelki çalışmalarından da gözlemleneceği üzere radikal kararlar almasıyla biliniyor. Biz de Türk hakemliğinin gelişimi için kendisinin deneyimlerinden faydalanmak istedik ve ayrıntılı araştırmaları yaptıktan sonra teklif raporunu sundu. Bizler de gerekli değerlendirmeleri yapacağız. Tabi ki futbol ailesinin ve kulüplerimizin takviyesi ve kabulüyle dilek ettiğimiz çalışmaları hayata geçirmek istiyoruz.”

TFF Danışmanı David Elleray’in raporunun satır başları şöyle:

1- Hakemlere, hakemlik sistemine ve hakemlerin eğitimini üstlenmiş bireylere karşı güvenilirlik, yeterlilik ve istikrar bahislerinde geniş çapta ve uzun müddettir devam eden bir memnuniyetsizlik mevcuttur.

2– Daima olarak hakemliğin liderliğini üstlenecek bireyler konusunda yapılan değişiklikler, takip edilecek taraf konusunda tutarsızlığa yol açmaktadır. Bu sebeple hakemlerde, futbolcularda, antrenörlerde, kulüpler ve medya mensuplarının gözünde daha büyük bir itimat eksikliği oluşmaktadır.

3– Hakemlik sistemlerine itimat duyulmamaktadır ve şeffaflıktan mahrum olarak algılanmaktadır. Bu güvensizlik, çok fazla ‘kişisel’ tesir algısıyla daha da çok artmaktadır.

4– Hakemler desteklenmediklerini, düşük fiyat aldıklarını ve hürmet duyulmadıklarını hissetmektedirler. Bilhassa ‘büyük’ kulüplerin maçlarını yönetirken kusur yapmaktan korktukları ve çoklukla ‘günah keçisi’ olarak ortaya atıldıkları gözlemlenmiştir.

5– Hakemlikle ilgili tüm mevzuların temeli, 4 ana başlıkta net bir biçimde bağlanmalıdır: Yeterlilik, İstikrar, Bağlantı ve İnanç.

6– Hakemlik hususlarında dürüstlüğün ve bütünlüğün sağlanması için sıkı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu süreç ‘bağımsız’ bir görüş ve nezaret icap etmektedir.

7– Hakemliğin tüm istikametleri; bilhassa profesyonel futbolda olmak üzere, performans değerlendirmeleri, atamalar ve klasman değişiklikleri daha objektif, bilgi odaklı ve bağımsız bir halde yapılmalıdır.

8– Medyadan hakem kararları hakkında kıymetli ölçüde ağırlaşan bir ilgi vardır. Tartışmaları ‘dengelemek’ için daha resmi bir irtibat ve bilgi paylaşımı olması gereklidir.

9– Hakem olmayan uzmanlardan ve kulüplerden (oyuncular, antrenörler vb.) ortak muahede seviyesi, inanç ve hürmet ortamı yaratmak için daha çok fikir alınması gerekmektedir.

10– Hakem eğitimi ve hakem gelişimi daha dinamik ve açık direktiflere sahip bir bakış açısı ile yapılmalıdır. Benimsenecek ideolojilerin ve tahlillerin alanda ve VAR’da misyon alan hakemlerin istikrarını arttırmayı hedefleyecek formda oluşturulması gereklidir.

11- Gelecek için genç ve yetenekli hakemleri belirlemek ve geliştirmek için kapsamlı bir stratejiye muhtaçlık vardır.

12– Hakemleri uygunsuz bir formda eleştirenlere karşı, bilhassa de bir hakemin dürüstlüğünün sorgulandığı durumlarda, sert tedbirler alınmalıdır.

13– Öğretim metotları, performans değerlendirmeleri ve potansiyel olarak spor idaresinde akademik nitelikler kazanmak için fırsatlar oluşturmak üzere çeşitli alanlarda üniversitelerle bağlar kurulmalıdır.

14– Hakemliğin kalitesi, ligin ‘değerini’ direkt tesirler. Bu nedenle yeterlilik, istikrar ve itimadı arttıran sağlam ve emniyetli bir sistem oluşturmak herkesin faydasınadır.

15– Gerçek ilerleme kaydedilmesi için hakemliğin yapısında ve liderliğinde temel değişikliklere muhtaçlık vardır. Fakat hangi strateji benimsenirse benimsensin, futbolun tüm paydaşları tarafından desteklenmeli ve hürmet duyulmalıdır.

16– Verilecek karar; var olan hakemlik sistemini adapte etmek yahut TFF yetkisi ile çağdaş, objektif ve daha bağımsız yeni bir sistem kurulmasıdır.

17- Bu yapılanma, hakemliğin her seviyesinde gerçek ve sürdürülebilir ilerleme kaydedilmesi için eşsiz bir fırsattır. Emel; Türk hakemliğinin ‘sınıfının en iyisi’ ve nihayetinde hakemlik harikalığı için milletlerarası bir model ve merkez olmasıdır.