Çinli Loongson, AMD ve Intel’e Rakip Olacağını İddia Ediyor

PC ve sunucu işlemcileri tasarlayan Loongson, yaklaşmakta olan işlemci mikro mimarisinin AMD “Zen 3” ve Intel Willow Cove ile eşdeğer IPC performansı sunacağını açıkladı. Çinli şirket, Godson 3A6000 işlemcisini çeşitli platformlarda AMD Ryzen 5 5600G ve Intel Core i7-1165G7 işlemcilerle kıyasladı.

Loongson, LA664 mikro mimarisiyle tek çekirdek performansında AMD ve Intel’e rakip olabileceğini söylüyor. Bu mimari Loongson’un şirket içi ISA’sını temel alıyor ve Zhaoxin işlemcilerin bilakis x86-64 uyumlu değil. Bu işlemciler, güvenlik nedenleriyle yabancı donanımlardan uzak sunucular ve iş istasyonları inşa etmek için çoklukla Çin hükümeti ve ordusu tarafından toplu olarak satın alınıyor.

Çinli şirket, Godson 3A5000 dört çekirdekli ve 3C5000 16 çekirdekli CPU’larının piyasaya sürmek için uzun vakittir çalışıyor. Bu çipler denizaşırı ülkelerde üretilen çağdaş işlemcilerle kıyaslandığında doğal olarak geride kalıyor. Fakat Loongson’un kendi hesaplarına nazaran Çin’de tasarlanan yongalardan mutlaka daha süratliler.

Loongson, son on yılını tek iş parçacıklı performansı geliştirmek için harcadı ve görünüşe nazaran bu uğraşlar meyvesini vermeye başladı. Çip dizayncısı gelecek yıl 3A6000 ve 3C6000 CPU’ları piyasaya sürmeyi planlıyor. 3A6000 serisinde ayrıyeten çok çipli bir modülle 32 çekirdeğe kadar takviye sunulacak.