Çinli CPU Üreticisi Loongson, Özel Entegre GPU Mimarisi Geliştiriyor

Loongson, dört çekirdekli 3A5000 ve 16 çekirdekli 3C5000 işlemcileriyle birlikte yerleşik grafiklere sahip eserler üreten bir öbür Çinli şirket olarak kayıtlara geçti. Yeni iGPU, yıllar öncesine dayanan grafik yongalarıyla kıyaslanabilecek yeteneklere sahip. Lakin ofis ve günlük iş yükleri için kâfi performans sunuyor.

Loongson’dan alınan bilgilere bakarsak, entegre grafikler GLMark2’de 300 FPS ve Glxgears’ta 1.800 FPS’lik skor elde ediyor. Bu test yazılımlarının çok eski olduğunu belirtmekte yarar var. Ne yazık ki üretici hangi işletim sistemini kullandığını açıklamamış. Ek olarak, GPU’nun temel DirectX özelliklerini bile desteklemediğini görüyoruz.

7A2000 yonga seti, Loongson’un tescilli LoongArch mimarisini kullanan “3C serisi” işlemcileri için tasarlandı. Bu nedenle mimariyi destekleyen bir işletim sistemi ve yazılım gerekli. Loongson platformu için üçüncü taraf şoförleri tekrar yazmak yerine, düşük kaliteli bir GPU tasarlamak ve şoförleri şirket içinde geliştirmek daha kolay olabilir.

Günün sonunda, bu işlemciler Avrupa ve ABD’de tasarlanan muadillerinin çok gerisinde. Lakin Çin tarafından geliştirilen IP’yi (fikri mülkiyet) bir yarar olarak gören çeşitli hükümet kurumları yahut mahallî makamlar tarafından kullanılabilir. Loongson, birden fazla üreticinin bu özel işlemcileri içeren anakartlar geliştirdiğini söylüyor.