Çin’i Sıkıştıran ABD, Çip Üretim Sektöründeki Yaptırımları Genişletiyor

ABD hükümeti, yarı iletken sanayisi kelam konusu olduğunda Çin’i sıkıştıracak kararlar almaya devam ediyor. Lam Research Corp CEO’su Tim Archer’ın yaptığı açıklamalara nazaran ABD, yerli firmalar tarafından üretilen ve Çinli şirketlere satılan çip üretim ekipmanlarına yönelik yasağını genişletiyor.

Hatırlarsanız ABD hükümeti 10nm yahut daha küçük çiplerin üretiminde rol oynayan aygıtların satışını aslında yasaklamıştı. Lakin bu yaptırımlar 14nm ve daha küçük yongalar üretmek için kullanılan araçlara kadar uzandı. Daha evvel belirttiğimiz üzere Çin, kendi topraklarında çip üretimini desteklemek üzere büyük yatırımlar yapmıştı. Bu son kısıtlama ise Çin’in rekabetçi pozisyona gelme konusunda işleri güçleştirebilir.

Archer, Bloomberg‘e yaptığı yorumlarda yeni lisanslama ihtiyaçlarının sadece mantıksal yongalar için geçerli olduğunu ve bellek yongaları üzerinde hiçbir tesiri olmadığını da ekledi. Şu anda Intel, AMD ve NVIDIA üzere önde gelen şirketlerin ürettiği çiplerin büyük kısmı 10nm ve daha küçük üretim teknolojileri kullanıyor. Yani Çin kaynaklı teknolojilere nazaran çok daha ilerideler. Pekala ABD neden 14nm’den daha küçük teknikler açısından Çin’i daha fazla engellemeye muhtaçlık duyuyor?

ABD Ticaret Departmanı’nı temsil eden bir yetkili, “Biden idaresi, ABD için değerli ulusal güvenlik risklerini ele almak için Çin Halk Cumhuriyeti’nin gelişmiş yarı iletken üretme eforlarını bozmaya odaklanıyor” dedi. Yeni kısıtlamalar, TSMC ve SMIC dahil olmak üzere Çin’de yarı iletken üretimi yapan şirketleri değerli ölçüde etkileyebilir. Çin’e ekipman sağlayan ABD şirketleri ortasında KLA Corporation ve üstte bahsedilen Lam Research yer alıyor. KLA CEO’su Rick Wallace, şirketinin yeni kısıtlamalardan kıymetli formda etkilenmeyeceğini söyledi.

Manidar bir halde, yeni yaptırımlar yakın vakitte ABD tarafından maddeleştirilen CHIPS Yasası’nın onayının çabucak akabinde geldi. Yeni kanunla birlikte çip şirketlerini desteklemek için 50 milyar doların üstünde takviye sağlanacak.