Başkan Erdoğan “Spor Aşkı Engel Tanımaz” projesinde açıklamalarda bulunuyor

Lider Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Spor Aşkı Mahzur Tanımaz” Özel Eğitim Okullarına Spor Gereci Dağıtım Merasimi’ne katılıyor.

ASpor CANLI YAYIN

İşte Lider Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Buradaki kardeşlerimle birlikte tüm engelli vatandaşlarımın Engelliler Haftası’nı tebrik ediyorum. Hayatın her alanında sergiledikleri üstün muvaffakiyetleri ile hepimize örnek oluyorlar. Son periyotta engellilerimiz sporun farklı branşlarında dünya çapında ifithar verici başarılara imza atıyorlar. Ulu bayrağımızı her yerde gururla dalgalandıran tüm atletlerimize ülkem ve milletim ismine teşekkürlerimi iletiyorum.

HİÇ KİMSE BEDENSEL MANİSİ NEDENİYLE TOPLUMSAL HAYATIN DIŞINA İTİLEMEZ

Hangi kökene, inanca, kültüre sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir. Bizim siyaset ve devlet anlayışında hiç kimse insani vasıflarından, doğulştan gelen özelliklerinden ötürü ötekileştirilemez. Hiç kimse dış görünüşünden ötürü ayrımcılığa bırakılamaz. Hiç kimse bedensel manisi nedeniyle toplumsal hayatın dışına itilemez. Öbürleri sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi asla yok sayamayız.

85 milyonun tüm fertleri üzere engelli kardeşlerimizin hiçbir sorun yaşamadan eşit bireyler olarak hayata iştiraklerine büyük değer veriyoruz. Hakkari’den Edirne’ye 81 vilayetimizdeki binlerce engelli gencimizi spor yapma imkanına kavuşturacağız. İnşallah Tokyo’dan sonra Paris’ten apayrı dolu dolu zaferlerle döneceğiz. Spor bilhassa engelli vatandaşlarımızın hayata faal iştirakini sağlayan bir faaliyet alanıdır. Türkiye’de çok uzun yıllar engelli kardeşlerimiz ya ihmal edilmiş ya da önyargıların kurbanı olmuşlardır. Daima ‘yapamazsınız’ denilerek özgüvenleri törpülenmiştir. Hayata katılmalarını teşvik edecek bir irade, vizyon ve hassasiyet maalesef mevcut değildi. Bu tabloyu biz kökten değiştik. Engellilerimizin meselelerini çözmek ismine sahiden çok hoş işler gerçekleştirdik. Engelliler Kanunu ile eğitimden bakıma kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok bahiste tarihi nitelikte adımlar attık. 2010’da yapılan anayasa değişikliği ile engellilere yönelik olumlu ayrımcılığı anayasa garantisine aldık. Meskende bakım takviyesi, yardımı, umut konutları üzere özgün uygulamaları biz hayata geçirdik.

SİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Okula gidemeyen çocukları için konutları ve hastaneleri birer okula dönüştürüyoruz. 453 bin toplam özel eğitim muhtaçlığı olan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. 79 adet olan dayanak eğitim odalarının sayısı 2022 yılı itibariyle 638’e ulaştı. Biz sizi yalnız bırakmayacağız. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız.

Bir cevap yazın