Başkan Erdoğan “Spor Aşkı Engel Tanımaz” projesinde açıklamalarda bulundu

Lider Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Spor Aşkı Mahzur Tanımaz” Özel Eğitim Okullarına Spor Gereci Dağıtım Merasimi’ne katıldı.

İşte Lider Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Buradaki kardeşlerimle birlikte tüm engelli vatandaşlarımın Engelliler Haftası’nı tebrik ediyorum. Hayatın her alanında sergiledikleri üstün muvaffakiyetleri ile hepimize örnek oluyorlar. Son periyotta engellilerimiz sporun farklı branşlarında dünya çapında ifithar verici başarılara imza atıyorlar. Ulu bayrağımızı her yerde gururla dalgalandıran tüm atletlerimize ülkem ve milletim ismine teşekkürlerimi iletiyorum.

HİÇ KİMSE BEDENSEL MAHZURU NEDENİYLE TOPLUMSAL HAYATIN DIŞINA İTİLEMEZ

Hangi kökene, inanca, kültüre sahip olursa olsun 85 milyonun her biri devletimizin nazarında eşittir. Bizim siyaset ve devlet anlayışında hiç kimse insani vasıflarından, doğulştan gelen özelliklerinden ötürü ötekileştirilemez. Hiç kimse dış görünüşünden ötürü ayrımcılığa bırakılamaz. Hiç kimse bedensel mahzuru nedeniyle toplumsal hayatın dışına itilemez. Öbürleri sırtını dönse de biz engelli kardeşlerimizi asla yok sayamayız.

85 milyonun tüm fertleri üzere engelli kardeşlerimizin hiçbir sorun yaşamadan eşit bireyler olarak hayata iştiraklerine büyük kıymet veriyoruz. Hakkari’den Edirne’ye 81 vilayetimizdeki binlerce engelli gencimizi spor yapma imkanına kavuşturacağız. İnşallah Tokyo’dan sonra Paris’ten apayrı dolu dolu zaferlerle döneceğiz. Spor bilhassa engelli vatandaşlarımızın hayata etkin iştirakini sağlayan bir faaliyet alanıdır. Türkiye’de çok uzun yıllar engelli kardeşlerimiz ya ihmal edilmiş ya da önyargıların kurbanı olmuşlardır. Daima ‘yapamazsınız’ denilerek özgüvenleri törpülenmiştir. Hayata katılmalarını teşvik edecek bir irade, vizyon ve hassasiyet maalesef mevcut değildi. Bu tabloyu biz kökten değiştik. Engellilerimizin problemlerini çözmek ismine hakikaten çok hoş işler gerçekleştirdik. Engelliler Kanunu ile eğitimden bakıma kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok mevzuda tarihi nitelikte adımlar attık. 2010’da yapılan anayasa değişikliği ile engellilere yönelik olumlu ayrımcılığı anayasa garantisine aldık. Konutta bakım takviyesi, yardımı, umut konutları üzere özgün uygulamaları biz hayata geçirdik.

SİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Okula gidemeyen çocukları için meskenleri ve hastaneleri birer okula dönüştürüyoruz. 453 bin toplam özel eğitim gereksinimi olan çocuk ve gencimize eğitim veriyoruz. 79 adet olan dayanak eğitim odalarının sayısı 2022 yılı itibariyle 638’e ulaştı. Biz sizi yalnız bırakmayacağız. Ne gerekiyorsa bunu yapacağız, yapmakta kararlıyız.

ENGELLİLERİMİZ ADETA DESTAN YAZIYOR

Uzun yıllar dışlanan engelli kardeşlerimiz sporda, sanatta, akademide göğüslerini gere gere ‘Ben de varım’ diyor. Daha evvel sporun birçok branşında kısıtlı sayıda varlık gösterebilen engellilerimiz, bugün sporun pek çok alanında adeta destan yazıyorlar. Türkiye, 2000 Sydney Paralimpik Oyunları’na yalnızca bir sportmen ile katılmıştır. 20 sene sonra Tokyo Paralimpik oyunlarına 87 atlet ile katıldık, toplam 15 madalya ile ülkemize döndük. Engelli atlet sayısı 2021 itibariyle 45 bin 441’e çıktı. Bakanlığımıza bağlı tüm spor tesislerini engelli kardeşlerimizin erişimi için yine düzenledik. 2024 Paris Olimpiyatları ile ilgili hazırlıklarımıza şimdiden başladık. Sportmen sayısı ve kazanılan madalya sayısıyla inşallah yeni bir rekora imza atacağımızı düşünüyorum.

Bir cevap yazın