ASUS Zenbook 14 OLED UX3402 Duyuruldu

ASUS’un yeni modelleri ortasına eklediği Zenbook 14 OLED (UX3402) tasarımı ve kompakt yapısında barındırdığı güçlü özelliklerle dikkat çekiyor. 16,9 mm inceliği ve 1,39 kg hafifliği ile seyahat dostu olan Zenbook 14 OLED, çağdaş ve şık dizaynı ile dizüstü bilgisayara adeta yeni bir yorum getirdi. Windows 11 Pro ile desteklenen Zenbook 14 OLED, 12. Kuşak Intel Core i7 işlemcisi, 16 GB’a kadar LPDDR5 4800 MHz belleği, eksiksiz giriş/çıkış ilişki noktasıyla öne çıkıyor. Birebir vakitte Zenbook 14, 1 TB’a kadar PCIe 4.0 x4 SSD ve 16 GB’a kadar data deposuna sahip.

Tamamen alüminyum kasasıyla gelen aygıtın renk seçenekleri ortasında seladon yeşili ve koyu mavi bulunuyor.

Geniş 16:10 2.8K OLED HDR NanoEdge dokunmatik ekrana sahip aygıt, PANTONE onaylı ve sinema sınıfı %100 DCI-P3 gamına sahip renkleri, 2880 x 1800 çözünürlüğü, 90Hz yenileme suratı, 0,2 ms reaksiyon müddetine sahip. Zenbook 14 OLED’in ekranı, barındırdığı 1.07 milyar renk, 1.000.000:1 kontrast oranı ve 550 nit zirve parlaklığı ile başarılı bir renk gamı sunuyor. ASUS’un 4K çözünürlüğündeki OLED ekranları, harikulâde detaylı, ultra netlikte, daha canlı ve gerçekçi görselliği bir ortada sunuyor. VESA DisplayHDR True Black 500 sertifikasına sahip olan ASUS OLED dizüstü bilgisayarlar en karanlık sahnelerde son derece net ve ayrıntılı manzaralar sergiliyor. Böylelikle sinema ya da oyun sırasında hiçbir detayın gözden kaçmasına müsaade vermiyor.

Zenbook 14 OLED’in uzun ömürlü 75 Wh pili, 18 saate kadar üretken kalmayı sağlıyor. Üstelik yalnızca 49 dakikada şarjı %60’a kadar doldurabiliyor. USB-C® kolay şarj dayanağı ise Zenbook 14 OLED’in çok çeşitli standart 5-20V USB-C® şarj aygıtlarıyla kullanılabileceği manasına geliyor. Zenbook 14 OLED ile birlikte sunulan 65 watt’lık süratli şarj adaptörü de dahil olmak üzere rastgele bir PD (Güç Teslimatı) sertifikalı şarj aygıtıyla hareket halindeyken bile aygıtı güçlendirmek mümkün.

Zenbook 14 OLED, Harman Kardon’un ses uzmanları tarafından onaylanmış Dolby Atmos stereo ses sistemini kullanıyor. Dolby Atmos’un çok boyutlu ses sistemi kristal netliğinde güçlü, sürükleyici sesiyle biliniyor. Akıllı amplifikatör sistemi ise, hoparlör sesini %350’ye kadar artırabiliyor. Akıllı amplifikatör, sesi sırf muhakkak frekanslarda değil, tüm ses spektrumunda artırarak daha net ses sağlamaya yardımcı oluyor.

ASUS’un yeni bir model geliştirirken amaçlarından biri de teknoloji ile insan etkileşimini her zamankinden daha yüksek ve daha sezgisel bir seviyeye çıkarmak. Zenbook’ta kullandığı ASUS ErgoSense klavye ve dokunmatik yüzey, kullanıcısının hareket etme, hissetme ve dokunma haline uyumlu, rakipsiz bir klavye tecrübesi sağlamak için tasarlandı. Klavyenin yüzeyi, parmak izine sağlam, düşük sürtünmeli özel bir kaplamaya sahip olmasıyla, çalışma alanını her vakit yeni üzere pak tutuyor. Klavye, tam boyutlu 19,05 mm tuş aralığı ile bir masaüstü klavyesiyle birebir tıpkı tasarlandı. Touchpad’e uygulanan hidrofobik kaplama ise yüksek su temas açısına sahip. Bu da nanoteknoloji gibisi yüzeyin her kaydırma hareketi için daha ipeksi bir hissiyat sağladığı manasına geliyor. Klavyede ayrıyeten aşınma ve yıpranmaya karşı kusursuz direnç sağlayan üst seviye bir PVD parmak izi önleyici kaplama uygulandı. Bu kaplama yüzeyin temizlenmesini de kolaylaştırıyor. 10.000’den fazla dokunuştan sonra bile dokunmatik yüzey hala yeni üzere pürüzsüz kalabiliyor.

Kullanıcısı için her şeyi düşünen Zenbook, güç düğmesine entegre edilmiş parmak izi sensörü sayesinde tek dokunuşla kolay ve inançlı oturum açmaya da imkan tanıyor. Zenbook ayrıyeten sayılara çarçabuk erişim için dokunmatik yüzeyli ASUS NumberPad 2.0 sayısal tuş grubunu içeriyor. ASUS 3D Gürültü Azaltma (3DNR) Teknolojisi ve MyASUS’taki yeni web kamerası efektleri, manzaralı arama tecrübesini de bir üst düzeye taşıyor. 3DNR, manzaralı aramalar sırasında her şeyin canlı ve net görünmesini sağlamak için imajları sertleştiren ve gerçek vakitli gürültü giderme gerçekleştiren eşsiz bir algoritma ile web kamerası manzara netliğini değerli ölçüde artırıyor. MyASUS’taki web kamerası efektleri, gelişmiş saklılık için art plan bulanıklaştırma; yüzleri gölgeden uzak tutmak için aydınlatma optimizasyonu; kullanıcısını her vakit merkezde tutmak için hareket izleme; ve gözlerin kameradan uzaklaşmasının tesirini azaltmak için göz takibi ayarlamalarına imkan veriyor.

Zenbook 14 OLED, Ağustos ayı prestijiyle tüm Vatan, Teknosa ve MediaMarkt mağazalarında satışta olacak.