Amiral Gemisi Ekran Kartları İçin Samsung 24Gbps GDDR6 Bellek Duyuruldu

Samsung tarafından üretilen en yeni DRAM yongaları sayesinde amiral gemisi ekran kartları kıymetli ölçüde daha süratli GDDR6 belleğe sahip olmak üzere. Şirket son olarak 24Gbps’ye kadar suratlara sahip 16Gb GDDR6 belleğini duyurdu. Üreticiye nazaran, 24Gbps GDDR6 DRAM yongaları yeni GPU’larda, dizüstü bilgisayarlarda, konsollarda ve yüksek performanslı bilgi süreç sistemlerinde grafik performansını değerli ölçüde artıracak.

Samsung, yeni bellek yongalarını çok ultraviyole (EUV) ve üçüncü jenerasyon 10nm süreci kullanarak oluşturdu. Yongalar akım kaçağını en aza indirmek için yenilikçi devre tasarımı ve son derece gelişmiş yalıtım materyali içeriyor. Teknoloji iyileştirmeleri, Samsung’un evvelki jenerasyondaki 18Gbps suratlarından 24Gbps’ye yüzde 30 oranında artış sağlamasına müsaade vermiş. Bu da kabaca yalnızca bir saniyede 1.1 TB bilgi transferi manasına geliyor.

Ek olarak Samsung, güç tüketiminin daha değerli olduğu dizüstü bilgisayarlar için düşük güç tüketen tahlillere de yer vermeyi planlıyor. Yeni çipler, standarttan 0,25V daha düşük olan 1.1V’da daha düşük voltaj ve yüzde 20 daha yeterli verimlilikle 20Gbps’ye kadar suratlar sunacak.

Samsung’un bu yeni bellek yongalarının AMD ve NVIDIA’nın gelecek jenerasyon ekran kartlarında yer almasını beklediğimizi belirtelim.