AMD’nin Gürültü Azaltma Teknolojisi Hazır: Noise Suppression

AMD’nin resmi YouTube kanalında yayınladığı bir görüntü bakılırsa Adrenalin şoförüyle birlikte gelecekte yeni bir ses teknolojisi kullanıma sunulacak. Noise Suppression isimli özellik, sesli sohbette hem mikrofonunuzdan giden hem de karşı taraftan gelen sesleri temizleyerek art plan gürültülerini engelliyor.

NVIDIA, hatırlarsanız 2020 yılında RTX Voice isminde bir özellik kullanıma sunmuştu. Kırmızı grubun teknolojisi de misal biçimde insan seslerini tanımlamak ve izole etmek için “gerçek vakitli derin öğrenme algoritmasına” güveniyor. Noise Suppression, Adrenalin şoför paketi aracılığıyla geleceğinden ötürü AMD ekran kartı kullanmak kaide olacak üzere görünüyor. Şu an ayrıntılarımız kısıtlı ve gelecekte her şey netleşecek.

AMD kısa vakit sonra yayınladığı bu görüntüyü kaldırma gereği duydu. Teknolojinin ne vakit kullanıma sunulacağı tam olarak muhakkak değil, fakat klipte “şimdi kullanılabilir” tabiri yer alıyor. Yani yakında yayınlanacak bir şoförle birlikte Noise Suppression özelliğini kullanmaya başlayacağız.

Adında RTX olmasına karşın, RTX Voice’un GTX 600 serisine kadar uzanan eski GTX ekran kartlarında çalıştığını öğrenmiştik. AMD tarafında ise en azından Radeon RX 400 serisine kadar geçmiş jenerasyon ekran kartlarına takviye sunulmasını bekliyoruz.