AMD’nin AMF Kodlayıcısı Önemli Bir Güncelleme Aldı

AMD’nin AMF kodlayıcısı, neredeyse on yıldır yaşanan sıkıntıların akabinde yeni bir güncelleme aldı. AMF Sürüm 1.4.24 ile birlikte sunulan B-Frame’ler sayesinde manzara kalitesinde büyük iyileştirmeler yaşandığı söyleniyor. Güncelleme aslında aylar evvel çıktı. Code Calamity‘den Chris Griffith ise güncellemeyi yeni test etme fırsatı buldu.

Griffith’e nazaran göre güncellemeyle büyük yararlar sağlandı. AMF kodlayıcı, NVIDIA’nın RTX 20 serisi ve 30 serisi GPU’larında bulunan en yeni NVENC kodlayıcısıyla artık kıyaslanabiliyor. AMD’nin kodlayıcılarını çevreleyen değerli sıkıntılar, 400 serisi Polaris ekran kartlarına kadar dayanıyor. Dayanak ve kalite konusunda daima meseleler gündeme geldi. NVIDIA’nın NVENC ve Intel’in QuickSync kodlayıcıları her vakit daha üstün görüldü.

AMD’nin tahlilleri yeni H.265 kodlamalarına hiç ayak uyduramadı. H.265 ile web’de hiç kimse akış yapmıyor ve bu büyük bir sorun değil. Değerli tarafa gelince, yeni güncellemeyle birlikte H.264 tarafında kıymetli geliştirmeler yapıldı ve testlerle bu kanıtlanmış durumda.