AMD ve TSMC Arasındaki Bağlar Sıkılaşıyor

Tayvan medyasında yer alan haberlere nazaran AMD ve TSMC ortasındaki ilgiler süratle gelişmeye devam ediyor. AMD artık TSMC için daha değerli bir müşteri haline geldi ve 2023’te üçüncü en büyük müşteri olması bekleniyor.

Bu süreç kısmen 5nm teknolojisine dayanan TSMC siparişlerinden kaynaklı. Raporda AMD’nin 2023’te 5nm (N5) üretimi için en büyük müşteri olacağından da bahsedilmiş. Lakin 5nm tabanlı yongaların ne kadar büyük bir hisseye sahip olacağı net olarak bilinmiyor.

AMD’nin Zen 4 mimarisine dayanan Ryzen 7000 işlemcileri bildiğiniz üzere 5nm süreciyle üretiliyor. Öte yandan yaklaşmakta olan RDNA 3 tabanlı GPU’lar tıpkı üretim bantlarından çıkacak. Söylentilere nazaran AMD, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 20.000 wafer’a kadar üretim hacmine ulaşacak, lakin 2023 yılıyla ilgili bir data yok.

Kırmızı grup, 5nm süreç teknolojisine dayanan çok daha fazla eser piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Masaüstü CPU’ların yanı sıra hem EPYC hem de Threadripper serisinde tekrar Zen 4 mimarisini göreceğiz.