AMD Ryzen Sistemlerdeki Windows 11 Takılma Sorunları Çözüldü

Siz yahut tanıdığınız bir kullanıcının Ryzen işlemcili sisteminde tuhaf takılmalar gözlemliyor olabilirsiniz. Bu cins meseleler Windows 11 ile ortaya çıktı ve aslında TPM (fTPM) ile direkt ilgiliydi.

Bildiğiniz üzere, fizikî bir TPM aygıtınız yoksa BIOS üzerinden “fTPM” olarak bilinen özelliği etkinleştirebiliyorsunuz. Ryzen tabanlı makineler fTPM takviyesiyle geliyordu, lakin birtakım sistemlerde garip, periyodik takılma meselelerine neden oldu. Bu takılmalar yalnızca oyunu kesintiye uğratmıyor, görüntü, müzik ve fare hareketinde bile kendini belirli ediyordu.

AMD, Mart ayının başlarında sorunun temel nedenini bulduğunu bildirdi ve sorunun en kısa vakitte çözüleceğini söyledi. Çip geliştiricisi artık anakart üreticilerine AGESA 1.2.0.7 sürümlü mikro kod güncelleştirmelerini göndermeye başladı.

Yani top artık anakart üreticilerinin elinde. Bunu göz önünde bulundurarak, sisteminizde çeşitli problemler yaşıyorsanız yahut Windows 11’e yükseltme yapmak istiyorsanız bu BIOS güncellemeleri sizin için değerli. Her üretici her kart modeli için şimdi güncelleme yapmadı, fakat lakin X570 ve B550 yonga setlerini kullanan ASUS, Gigabyte ve MSI anakartların birçok güncellenmiş üzere görünüyor.