AMD, RX 7000 Serisiyle PCIe 5.0 Teknolojisine Geçebilir

Radeon RX 6X50 XT serisi ekran kartlarını tanıtmak için gün sayan AMD, öbür yandan RDNA 3 mimarisi ve Radeon RX 7000 serisi ekran kartları için mesai harcıyor. NVIDIA ile rekabeti son yıllarda kızıştıran kırmızılılar, birtakım sızıntılara bakılırsa PCI Express 5.0 ekran kartlarını piyasaya süren birinci şirket olabilir.

Kepler_L2 tarafından yakın vakitte keşfedilen GFX11 yamalarına nazaran, AMD Navi 31 GPU’ya sahip ekran kartları PCIe 5.0 temas teknolojisini kullanacak. Bu ortada Navi 31 GPU’yu RX 7900 XT üzere üst seviye modellerde görmeyi bekliyoruz. AMD Navi 31, Linux çekirdek yamalarında AMD tarafından GFX11 olarak isimlendirilen yeni RDNA 3 GPU ailesinin üst seviye bir silikonu. Geçen hafta boyunca AMD, yeni mimariye takviye sağlamak için çok sayıda güncelleme hazırlamıştı.

NVIDIA GeForce RTX 40 serisinin bilinen tüm detaylarını bu makalemizde ele almıştık. Ada Lovelace mimarisinden yararlanacak bu kartlar için PCIe Gen5 dayanağı şimdi onaylanmadı. Data merkezleri için duyurulan H100 GPU, yeni PCIe 5.0 ilişki arayüzüne dayanak sunuyor. Bu nedenle RTX 40 serisi kartlarda benzeri bir durum görebiliriz.

Kısa müddet evvel AMD, Zen 4 mikro mimarisine sahip Ryzen 7000 “Raphael” işlemcilerin Gen5 dayanağı sunacağını doğruladı. Ayrıyeten AM5 platformuna ilişkin anakartlar yeni ilişki teknolojileriyle birlikte gelecek. Sonuç olarak kırmızı grubun bu yıl anakart, CPU ve GPU tarafında PCIe Gen5 dayanağı sunacağını söyleyebiliriz.

PCIe Gen5, PCIe Gen4’ün iki katı bant genişliğine sahip ve saniyede 128 GB/sn’ye kadar data transfer suratı sunuyor. Bu suratlar yeni jenerasyon depolama teknolojileri için bant genişliği üzerinde değerli bir tesire sahip olacak. GPU tarafında ise ağır bellek kullanan iş yüklerinde yararlı olabilir.

Bir cevap yazın