AMD RDNA 3 Mimarisi Bambaşka Bir Tasarımla Geliyor

Yeşil grup RTX 4000 serisini üretmekle meşgulken AMD cephesi yesyeni RDNA 3 mimarisiyle birlikte kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bildiğiniz üzere AMD ekran kartları Navi 31, Navi 32 ve Navi 33 üzere farklı GPU silikonlarıyla birlikte segmentlere ayrılıyor. Amiral gemisi RDNA 3 GPU’nun geçmişte 520 mm² üzere boyutlara sahip olacağı söyleniyordu. Yeni söylentilerde ise grafik kalıbının çok daha küçük olabileceği konuşuluyor.

Bilindik bir isim olan Greymon55‘e nazaran AMD Navi 31 GCD (Graphics Complex Die) boyutu sırf 350 mm² olacak. Bu mevcut Navi 21 GPU’ya (520 mm²) kıyasla nispeten küçük bir kalıp, lakin yeni jenerasyon AMD RDNA 3 mimarisinin tasarımı çok farklı. Aşağıdaki görselde tasarımsal farkı görebilirsiniz. Bu ortada, paket boyutunun yahut MCD boyutu hala bilinmiyor.

RDNA 3 mimarisi, birbirine bağlı GCD ve MCD (Memory Complex Die) ile gelişmiş paketleme teknolojisine sahip olacak. Navi 31 GPU’nun bir GCD ve altı adede kadar MCD içerdiği söyleniyor. Yenilikçi GCD+MCD tasarımı hem Navi 31 hem de Navi 32 GPU’lar tarafından kullanılacak. Daha alt sınıf kartlarda ise yekpare Navi 33 dizaynıyla mevcut GPU’lara benzeri bir yaklaşım izlenecek.

Tahmini 350 mm² GCD ve her biri 40 mm² boyuta sahip altı GCD ile tam yapılandırmanın 590 mm² üzere bir ebatla geleceği bildirildi. Rakip NVIDIA’nın amiral gemisi AD102 GPU’su (~600 mm²) ise neredeyse birebir boyuta sahip.

@Kepler_L2 tarafından gelen bilgilere nazaran yeni mimariyle birlikte birtakım gereksiz üniteler RDNA 3 yongasından kaldırılacak: XGMI, Küresel Veri Share (GDS), Legacy Geometry Pipeline yahut Legacy Scan Converter. Daha küçük bir üretim teknolojisiyle birleştirilen bu bileşenler, Navi 31 GCD boyutunun düşmesini sağlıyor.