AMD, Piyasa Değerinde Intel’i Geride Bıraktı

AMD, Cuma günü yaşanan hareketli dakikalar sonrasında Intel’in piyasa bedelini geride bıraktı. AMD payı gün içinde %3’ün üzerinde yükseliş gösterirken yonga üreticisinin pahası 153 milyar doları aştı. Intel ise mali kar davetinde gelirlerin düştüğünü açıkladı ve kâr beklentilerini yakalayamadı. Hakikaten şirketin pahası %9 üzere bir oranda düştü ve mavi devin piyasa bedeli Cuma günü 148 milyar dolara geriledi.

Değişim çoğunlukla sembolik, lakin iki şirketin direkt rekabet ettiği PC ve sunucu yongaları açısından çok daha rekabetçi vakitler geçirdiği manasına geliyor. Bildiğiniz üzere AMD, dizaynlar yaparken çip üretimini farklı dökümhanelere yaptırıyor. Bu dönüm noktası ise yatırımcıların AMD üzere tasarım yapan daha küçük şirketlere yönelebileceğini gösteriyor. Kırmızı kadro üretim için dış fabrikalara yönelirken, Intel fabrikalar inşa etmeye devam edeceğini söylemişti.

Son yıllarda AMD yongaları performans açısından Intel eserleriyle çok daha rekabetçi hale geldi. Şirketin bu muvaffakiyetleri ve gelecek vaat eden projeleri doğal olarak yatırımcıları da direkt etkiliyor.

Aslına bakılırsa bu birinci değil. AMD, Şubat 2022’de birinci sefer piyasa bedeli açısından Intel’i geride bırakmıştı. Intel’in negatif istikametli mali yarar raporuyla birlikte misal bir senaryo beş ay sonra tekrar yaşandı.