AMD Neden WHQL İmzalı Sürücüler Yayınlamıyor?

AMD, Haziran ayında yayınlanan bir blog gönderisini tekrar paylaşarak grafik şoförlerine ait kimi bilgiler verdi. Kırmızı takım, dahili testler için 6000’e kadar eşsiz sistem yapılandırması kullandığını argüman ediyor. Hakikaten kullanıcıların %99.95’inin AMD yazılımını kullanırken çökme sıkıntıları yaşamadığı vurgulanmış. Fakat bu sayılar pratikte ne kadar gerçek tartışılır.

Şirket ayrıyeten 2021 yılında NVIDIA’dan (20) daha fazla WHQL şoförü (26) yayınladığını söylüyor. Bildiğiniz üzere, AMD’nin WHQL sürümleri, beta şoförlerinden çok daha sonra kullanıma sunuluyor. Öte yandan NVIDIA, neredeyse tüm şoförlerini anında WHQL imzalı olarak indirmeye açıyor.

Şimdiye kadar bu hususun art planını bilmiyorduk. AMD durumu şöyle açıklıyor:

AMD İsteğe Bağlı (Optional) şoförler, rakiplerimizin üretim sınıfı şoförlerine daha yakındır. Fakat AMD tarafından Önerilen (Recommended) şoförler, ekseriyetle herkese açık olarak aylarca bekleme müddeti olan denenmiş ve test edilmiş yazılımları temsil eder. Her AMD Adrenalin sürümü Microsoft’un WHQL test paketini geçse de, oyuncuların WHQL sertifikalı olmayan şoförleri kullanmaları bazen avantajlıdır. AMD, sertifikalı olmayan bir WHQL geçiş şoförü yayınlayarak, yeni oyun sürümleri ve yamaları için daha fazla dayanak sağlayabilir.

Başka bir deyişle AMD, WHQL olmayan şoförlerinin zati rakiplerinin üretim şoförleri kadar yeterli olduğunu düşünüyor. Bu erken şoförleri beklemeden piyasaya süren şirket, WHQL imzası için Microsoft test paketini tamamlamadan evvel oyunlara yönelik optimizasyonları oyunculara sunmak istiyor.