AMD, 22H2 Sürücüsüyle OpenGL Performansını Artırıyor

DirectX 11, DirectX 12, Vulkan ve OpenGL üzere çeşitli API’ler ortasında seçim yapmanıza müsaade veren sentetik kıyaslamalarda da görüldüğü üzere, AMD uzun müddettir OpenGL grafik performansında NVIDIA’nın gerisinde kalıyordu. Lakin işler yakındaki bir şoförle değişebilir.

Microsoft, Windows 11 için yeni 22H2 Insider derlemelerinde 31.0.12000.20010 sürümlü önizleme UWP şoförünü sunmaya başladı. Şoför paketi görünüşe nazaran OpenGL uygulamalarında AMD GPU’ların performansını büyük ölçüde artıran 22.05 OpenGL beta şoförüyle birlikte geliyor. Yaklaşan şoför, yeni kuşak Windows Manzara Şoförü Modeli (Windows Display Driver Model-WDDM) v3.1’i temel alacak.

22H2 ile birlikte gelen sürümle ayrıyeten bir dizi sentetik kıyaslama testi de yapıldı ve OpenGL tarafında çok değerli performans artışları gözlemlendi. OpenGL API ile çalıştırılan Unigine Valley testinde yaklaşık %55’lik bir performans farkı kelam konusu. Unigine Superposition testinde fark %33’e düşmüş lakin yeniden de değerli bir artış var. Enteresan bir halde, şoför çok daha eski Heaven testinde performansını kaybediyor, bu da çok eski uygulamalar ve oyunlar için daha fazla optimizasyonun gerekli olabileceğini gösteriyor.

AMD, yakın tarihte 22.5.2 şoförüyle birlikte DirectX 11 oyunlarında performans karları sağlamıştı. Görünüşe nazaran kırmızı kadro şoför işini toparlamaya başlıyor.