ABD Ortak Bir Şarj Standardına Geçebilir

Avrupa Birliği telefon şarj aygıtları için ortak bir standart belirleyen tek devlet kurumu olmayabilir. Verge, ABD senatörleri Ed Markey, Elizabeth Warren ve Bernie Sanders’ın Ticaret Bakanı Gina Raimondo’yu ortak bir şarj standardı ile sonuçlanacak “kapsamlı bir strateji” geliştirmeye çağıran bir mektup gönderdiklerine dikkat çekiyor. Senatörler, AB’nin ortak bir portta (USB-C) karar kılarak “kamu yararına” hareket ettiğini ve ABD’nin kullanıcılar için rahatlığı artırırken şarj aygıtlarının çevresel tesirini azaltmak için bu davayı takip etmesi gerektiğini söyledi.

Politikacıların argümanları büyük ölçüde AB’nin duruşunu yansıtıyor. Bir şarj aygıtı standardı, insanların mevcut kabloları ve adaptörleri yeni aygıtlar için tekrar kullanmalarına müsaade vererek teorik olarak elektronik atığı azaltacaktır. Ayrıyeten, elektronik alışverişine “akıl sıhhati ve kesinlik” eklemenin yanı sıra, ek şarj aygıtları satın almaktan kurtararak tüketicilerin tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Kümeye nazaran bu gelişme, şirketlerin sizi modası geçmiş özel kablolara itmesini önleyecek.

Raimondo bu yazı yazılırken mektuba karşılık vermemişti. Senatörler USB-C’yi standart olarak belirtmediler, fakat muhtemelen Apple’ın kendi özel Lightning portu yerine USB Tip-C standart olacak. AB, 2024’ten itibaren USB-C’ye muhtaçlık duyacak ve teknoloji, akıllı telefonlardan ve kulaklıklardan üst seviye dizüstü bilgisayarlara kadar her şeyi barındırabilir. USB-C ayrıyeten süratli şarj ve aksesuar takviyesi için de daha dengeli yaklaşımlar sağlıyor.

Eleştirmenler ve birtakım şirketler uzun müddettir şarj aygıtı standartlarını erteliyor. Apple, üniversal bir şarj aygıtının şirketin teknik olarak ilerleme potansiyelini sınırlayarak yeniliğe ziyan vereceğini ve kullanıcılarını Lightning kablolarını değiştirmeye zorlayarak e-atık oluşturacağını tez etti. Öte yandan Apple üzere markaların AB’nin atılımı göz önüne alındığında geçiş yapmaktan diğer seçeneği olmayabilir ve bir ABD standardı bu kararı daha da pekiştirir.

Bir yandan da Apple’ın hem 2023 iPhone serisi hem de bu yılın temel iPad’i için USB-C’ye geçeceğine dair söylentiler var (diğer tüm iPad’ler aslında USB-C kullanıyor). ABD’deki bir şarj standardı, Apple üzere şirketlerin daha sonra özel konektörlere dönmesini engelleyebilir, fakat muhtemel yeni düzenleme yürürlüğe girdiğinde durumu baştan aşağıya değiştirecektir.