ABD, Minimum Geniş Bant İnternet Hızını Yükseltmeyi Planlıyor

FCC (ABD Federal İrtibat Komisyonu) Lideri Jessica Rosenworcel, “geniş bant” olarak sınıflandırılan hizmetlerde kabul edilebilir en az transfer suratlarını indirmeler (download) için 100 Mbps ve yüklemeler (upload) için 20 Mbps’ye çıkması tarafında teklifte bulundu. 2015 yılında bu hizmetler için 25/3 Mbps suratları standart olarak belirlenmişti. Şayet fikir hayata geçerse bu ABD için kıymetli bir gelişme olacak.

Rosenworcel’e nazaran 25/3 metriği vaktin çok gerisinde. Pandemi devrinde beşerler iş, oyun ve medya hedefli olarak daha fazla bilgi tüketme muhtaçlığı duydu. Bunun dışında, internet kullanımı her geçen gün artıyor ve birçok insanın günlük ömrünün merkezi haline geldi. Ülkemizde olduğu üzere, ABD vatandaşları da düşük download ve upload suratları konusunda reaksiyonlarını lisana getiriyor.

FCC önerisi küçük lakin kıymetli bir adım. Sırada teklifin şu anda iki Demokrat ve iki Cumhuriyetçi üye tarafından bölünmüş bir kurul tarafından oylanması gerekecek. Bir sonraki etapta ise telekom şirketleri devlet fonlarıyla teşvik edilecek. Şirketler bu işe reaksiyon gösterse de altyapı çalışmaları yapmaları gerekecek ve günün sonunda internet suratları değerli ölçüde artacak.

Yeni önerilen 100/20 Mbps standardının birtakım mahzurları aşması biraz vakit alabilir. Öte yandan FCC, “Gigabit internetin geleceğini” tanımlamak emeliyle 1 Gbps/500 Mbps üzere farklı bir amaç için ihtiyatlı bir formda ilerliyor.