661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde final belli oldu

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalinde Mustafa Taş-Cengizhan Şimşek ortasında gerçekleşecek.

Başpehlivanlar, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Edirne Belediye Lideri Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu, Güreş Ağası Seyfettin Selim, yağlı güreş düzenleyen vilayetlerin belediye liderleri, federasyon yetkilileri nezaretinde başpehlivanlar kuralarını çekti.

Kura sonucu İsmail Balaban – Cengizhan Şimşek ile Ertuğrul Dağdeviren – Mustafa Taş eşleşti.

Yağlanma ve peşrevin akabinde başpehlivanlar güreşe tutuştu.

Cengizhan Şimşek, Balaban’ı yendi

2013 ve 2017 yılları başpehlivanı İsmail Balaban ile 2019 yılından bu yana baş uzunluğunda olan Cengizhan Şimşek’in karşılaşması İsmail Balaban’ın kontralarıyla başladı. Balaban’ın kasnak ve paçadan oyun kurma eforunu boşa çıkarmak için Cengizhan Şimşek uğraş verdi. Olağan mühletin bitimine yaklaşırken her iki güreşçinin sert el ense ve tırpanları güreşçilerin ne derece gerilim dolu olduğunu da gösterdi. Kısa müddetli bacağından sakatlık geçiren Cengizhan Şimşek’e sıhhat takımları müdahalede bulundu. Olağan müddette yenişme olmayınca puanlamaya geçildi. Karşılaşmanın 59’uncu dakikasında Cengizhan Şimşek, İsmail Balaban’ı kaz kanadıyla atarak yendi.

Sarı kartlı ve ihtarlı güreşi Mustafa Taş kazandı

Bu yıl baş uzunluğunda güreşen Mustafa Taş ile 2019’dan bu yana baş uzunluğunda olan Ertuğrul Dağdeviren’in güreşi sert el enselerle başladı. Mustafa Taş, pasif geçen karşılaşmaya 10’uncu dakikasında rakibini bastırmasıyla hareket getirdi. Fakat bu konumun uzun müddet yerde hareketsiz geçmesi nedeniyle seyirciler duruma reaksiyon gösterdi. Bir müddet ayakta devam eden güreşte Mustafa Taş bastırarak tekrar yere indirdi, dış kazık, paça oyunuyla çok kere rakibini kaldırmaya çalışsa da sıklet farkından da kaynaklı başarılı olamadı. Bu güreşte de olağan müddette rakipler birbirine üstünlük kuramadı. Her iki pehlivana da pasif güreştikleri gerekçesiyle ihtar ve sarı kart verildi. Karşılaşmanın 56. dakikasında koltuk altından sardığı rakibini sürerek istikrarını kaybettirip düşüren Mustafa Taş rakibinden puan alarak güreşi kazandı.

Rakiplerini yenen finalde Mustafa Taş ve Cengizhan Şimşek kozlarını paylaşacak.

Güreşi, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da izledi.