23 Gram Oyun Faresi: Zaunkoenig M2K

Logitech G Pro X Superlight üzere üstün rekabetçi e-sporcu fareleri esasen 63 gramlık yüküyle epeyce hafif. İşi farklı bir boyuta taşıyan Alman şirket Zaunkoenig ise 23 gram üzere şok edici tartıya sahip bir oyuncu faresi üretti. YouTuber Optimum Tech kısa müddet evvel bu fareyi inceledi ve yorumlar müspet tarafta.

Dünyanın en hafif faresi olan M2K, büsbütün içi boş karbon fiber kasadan yapılmış bir mühendislik eseri. Ayrıyeten 79 mm uzunluğu ile klâsik bir oyun faresinin yarısı kadar yer kaplıyor. Küçük ve hafif olması, güçlü bir donanıma sahip olmadığı manasına gelmiyor. Sağ ve sol düğmeler, günümüzde farelerdeki en hafif anahtarlar ortasında yer alan Omron D2F01F anahtarlarını kullanıyor ve Optimum Tech’e nazaran Logitech G303‘te kullanılan ultra hafif anahtarlara çok yakın.

M2K ayrıyeten PixArt 3360 sensörü sayesinde 8000 Hz ile çok yüksek bir raporlama suratı sunuyor. Örnek verecek olursak, Razer Viper 8K Hz ve Corsair Saber RGB Pro üzere az sayıdaki fare bu tıp bir özelliğe sahip. Hakikaten bu oyun faresi 13.5 ms ile tüm vakitlerin kaydedilen en düşük gecikme oranına sahip. Logitech Shroud G303 üzere fareler ise 1000 Hz raporlama süratiyle birlikte 14.4 ms gecikme oranları sunuyor.

Sonuç olarak dünyadaki en rekabetçi oyun farelerinden birine bakıyoruz. Tüy kadar hafif olan M2K’yı hareket ettirmek epey kolay ve el yorgunluğu ziyadesiyle azalıyor. Bununla birlikte, şu anda M2K’nın baş düşmanı fiyatlandırma diyebiliriz. Zaunkoenig’in web sitesinde M2K’nın fiyatı 300 euro (315 dolar) olarak listeleniyor. Fiyatlar bu haliyle yeniden de ulaşılabilir görünüyor.