21 Yıllık Wolfenstein, Patch Tracing ile Yeniden Doğuyor

Video oyunları dediğimizde aklımıza gelen ve efsanevi olarak isimlendirilen onlarca oyun var. 1992 yılında piyasaya çıkan Wolfenstein 3D ise hayatımıza “FPS (first-person shooter)” isminde yeni bir kategori getiren değerli oyunlardan biriydi. Akabinde 2001 yılında Return to the Castle Wolfenstein isminde yeni oyun çıkmıştı.

Bir AMD mühendisi ise 21 yıllık oyuna bir “path tracing” yaması ekledi ve Wolfenstein tekrar doğdu. AMD’de kıdemli grafik Ar-Ge mühendisi olan Dihara Wijetunga, Twitter’da yeni projesini duyururken epey heyecanlı olduğunu söyledi. Yama şimdi geliştirme etabında, lakin oyuna tesirini aşağıdaki ekran manzaralarından görebilirsiniz.

1 – 6

Twitter’daki birkaç ekran imajından görebildiğimiz kadarıyla proje umut verici görünüyor. Birtakım okurlarımız “patch tracing” tahlilini birinci sefer duyuyor olabilir. Elhasıl ray patching (ışın yaması), bilgi süreç kaynakları için değerli ölçüde daha düşük ihtiyaçlara sahip olsa da bir noktaya kadar ışın izleme yeteneklerinin kullanımını sağlıyor. Diğer bir deyişle, ışın izleme metotlarının bir alt kümesi ve gerçek uygulandığında etkileyici sonuçlar verebiliyor. Lakin yüksek kalite sağlamak için ek çalışmalar gerekli.