Western Digital, 22 TB HDD’leri Piyasaya Sürüyor

Western Digital, bu yılın başlarında 22 TB sabit disklerini sadece Ultrastar eser ailesi için sunmaya başlamıştı. Bu şoför ailesi, öncelikle sunucu üreticileri için tasarlanıyor ve perakende satışta yaygın olarak bulmak pek mümkün değil. Lakin şirket, bu hafta hayli geniş bir kitleye sunulacak 22 TB WD Gold, WD Red Pro ve WD Purple Pro HDD’leri piyasaya sürmeye başladı.

Western Digital’in 22 TB HDD’leri, çok yüksek yoğunlukla başa çıkmak için ePMR (enerji dayanaklı dikey manyetik kayıt) teknolojisine ve üç evreli aktüatörlere (TSA) güveniyor. Ayrıyeten tıpkı formda 10 plakalı 3,5 inç helyum dolgulu depolama tekniği kullanılıyor. Şoförler, meta bilgilerini manyetik ortamdan NAND flash belleğe taşımak ve güvenilirliği artırarak gerçek dünya performansını uygunlaştırmak için OptiNAND teknolojisi ile geliştirildi. Bununla birlikte, sabit disklerin 7.200 RPM sürate ve 512 MB önbelleğe sahip olduğunu belirtelim.

22 TB WD Gold HDD serisi, 291 MB/sn’lik azamî daima transfer suratı sunuyor. Güç tüketimine gelince, bu şoförler boş modda 5,7W (düşük kapasiteli şoförlerle yakın) ve çalışma modunda 9,3W (düşük kapasiteli şoförlerden kıymetli ölçüde daha yüksek) güç tüketiyor. Bu ortada, 22 TB WD Red Pro (6,8 W/3,4 W güç tüketimi) ve WD Purple Pro (6,9 ​​W/5,6 W güç tüketimi) serisi 265 MB/sn düzeyinde daima transfer suratı sunabiliyor.

Western Digital’in Gold/Red Pro/Purple Pro 22 TB sabit diskleri 599 dolarlık liste fiyatıyla satışa sunuldu. Ek olarak, tüm HDD’lerin beş yıllık garanti kapsamında olduğunu ve 2,5 milyon saatlik MTBF derecesine sahip olduğunu belirtelim.