Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi’den Weghorst ve transfer açıklaması!

Ankara’da gerçekleştirilen TFF İnanılmaz Genel Heyeti’nde Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi A Spor’a açıklamalarda bulundu.

“WEGHORST’A ODAKLANMIŞ DURUMDAYIZ”

Transfer gündemleriyle ilgili soruları yanıtlayan Çebi, “Devam ediyoruz. O malum futbolcuyla, Weghorst ile görüşmeler devam ediyor. Onu da isteyen birçok kulüp var Avrupa’da. Kendisi konutuna dün dönebildi. Ulusal Grupta kamptaydı. Birkaç gün daha müddet istedi. Umarız olur istediğimiz üzere. Alternatif olarak Alexander Sörloth ve Sörloth gibiler var ancak Weghorst’a odaklanmış durumdayız. Olmadığı takdirde birçok forvet adayımız var” diye konuştu.

CENK TOSUN’A İLETİ…

Gündemlerine gelen eski golcüleri Cenk Tosun için de bilgi veren Çebi, “Cenk Tosun’a Beşiktaş’ın kapısı her vakit açık. Öncelik hakkı olacaktır. Benim sevmem yetmiyor. Beşiktaş taraftarının onu sevmesi değerli lakin sonuç prestijiyle kurallar kıymetli. Ortada bir kulüp var. Taşıyacak bir kontrat yapabilmem lazım. Yeterli Beşiktaşlıdır. Bizimle olmayı tercih edecektir” açıklamasını yaptı.

RIDVAN YILMAZ VE ERSİN DESTANOĞLU

Beşiktaş’ın altyapısından çıkan Rıdvan Yılmaz ve Ersin Destanoğlu için de Çebi son durumu anlattı. Beşiktaş Lideri, “Futbolun altyapısından faydalanmanız için oradan gelmiş arkadaşların öteki gruplara gitmelerine yol açacaksınız. Böylelikle altyapıdan öbür arkadaşlara yol açılsın. Onların gelip başarılı olmaları ve buradan öteki bir yere gitmeleri olumlu bir durumdur. Rıdvan başarılıydı, önünü açacağız ki geriden diğer bir arkadaşımızı oralara getirebilelim. Görüşmelerimiz hala devam ediyor. 1-2 ufak tefek nokta kaldı. Bu noktalar benim için kıymetli. Nete hakikat geldik lakin bitmedi. Ersin’e talep var, isteyenler var. Şimdi resmi değil. Yalnızca konuşmalar var. Umarım kısa vakit içinde teklif gelirse önünü açacağız” dedi.

“GEDSON’U BEŞİKTAŞ’TA GÖRECEKSİNİZ”

Ahmet Işık Çebi, Galatasaray’ın eski oyuncularından biri olan ve imza attırıp Rizespor’a kiraladıkları Gedson Fernandes hakkında, “Gedson Fernandes, Beşiktaş’ta. Göreceksiniz, Beşiktaş’ta göreceksiniz” derken, Roman Saiss için de “Roman Saiss çok kıymetli, çok güzel transfer yaptık. Karakteri üst düzeyde. Kaptanlık, ağabeylik misyonu var. Onun Beşiktaş’ta geçireceği mühlet bize katkı verecektir. Muhtaçlığımız olan bölgeyi âlâ bir isimle destek ettik” tabirini kullandı.

“HAKEMLERİN ESKİ İDAREYE VERDİĞİ ZİYAN ORTADA”

TFF’deki seçimle ilgili değerlendirmeler yapan Çebi, “Türk futbolu ismine bizler Kulüpler olarak beklenti içindeyiz yeni idareden. Kendisine mevzularımızı vakit zaman ilettik. Umarım hepsine tahlil getirilebilir. Türk futbolunun içinde bulunduğu durum ‘mışlı muşlu’ çözülecek işler değil. Önemli halde bağ, bir arada çalışmayı gerektiriyor. Ne bizim taleplerimiz, ne onların ‘yaptık ettik işte böyle’ demeleri gerçek olur.

Münazara yapıp karar alıyorsak ne memnun Türk futboluna. Umarım bu türlü bir sürecin başlangıcı olur. Geçmiş idare hakemler konusunda çok yıprandı. Hakemlerin eski idareye verdiği ziyan ortada. Yeni idarenin, çalışacakları hakemleri yıpratmamalarını diliyorum ve umuyorum. Her federasyonun muvaffakiyet yahut başarısızlığı tartışılırken hakemler konuşuluyor. Bu idarenin hakemlerle anılmamasını istiyorum” dedi.

“CESARETLERİ VARSA ESKİLERİ GÖNDERİR”

Beşiktaş olarak duruşlarının olduğunu ifaden Çebi, “Benim duruşumda değişiklik yok. Hakemler, giden federasyonu yıprattı. Bundan sonrakilere de bu türlü sebebiyet vermemelerini diliyorum. Tertemiz, genç, akademi mezunu, 2 lisan konuşan, bu evvelden şöyle bu türlü yaptı denilmeyecek bir sürü genç var. Yapışan koltuğa bırakmıyor. Bu ülkede bu türlü bir şey var.

Liderler kıymetlidir ancak hakemler bu türlü değil. Tıpkı hakemlerin dön dolaş dön dolaş burada olmasını kimse bana açıklayamaz. MHK Lideri, TFF Lideri günah keçisi oluyor lakin hakemler değişmiyor. Hepsi gitti, hakemler kaldı. Sonuç, buradayız. Arkadaşlar artık gitmeyi bilecekler. Bu idarenin de cüreti varsa eskileri gönderir. Bence Türk futboluna çok büyük hizmet etmiş olurlar” açıklamasını yaptı.

“KAOS ORTAMI YARATILDI”

Siyah-beyazlıların 1 numaralı ismi kelamlarına şu formda devam etti:

“Kulüpler Birliği’nde bu hususta çok ince bir fikir ayrılığı vardı. Yapılmış operasyonun vakitsiz olduğu söylendi. Hepsinin mutabık olduğu bir şey vardı, hepsi mutsuzdular. Sonra ne olduysa, vakitli vakitsiz oldu diye kaos ortamı yaratıldı. Kulüpler Birliği orada zaafiyet gösterdi. Bunu açıkça söylüyorum. Kulüpler Birliği’nin oybirliğiyle fikri alınması da hakikat değil, çoğunluk kâfi olmalı. Yeni federasyonun, oy çokluğunun da kâfi olduğunu kabul etmesini istiyoruz.”

“TARAFTAR İSTEDİ, SONUÇ ORTADA”

Ahmet Parıltı Çebi, Türk futbolunun ekonomik açıdan özgür olmadığını da vurguladı. Beşiktaş Lideri, “Ekonomi olarak Türk futbolu zahmet içinde. Taraftarın, futbolseverlerin göz zevkine hitap edecek isimler yerine bilinen isimleri almayı yöneticiler de kolay yol olarak buluyorlar. Taraftar da yöneticiden bu türlü isimler talep etmemeli. Özkaynak ve altyapı. Hepimiz için geçerli. Biz bu türlü bir karar alıp başlattık. Altyapı ekiplerimiz çok başarılı oldu.

Biz bu yolda devam edeceğiz. Kadronun içerisinde olması gereken değerli futbolcuların kıymetiyle gelmesi lazım. Yaşı geçmiş, menajer ayak oyunlarıyla, taraftar istiyor diye gelen futbolcularla durum belirli. Alex Teixeira’sı, Pjanic’i, Batshuayi’si var. Taraftarın istediği futbolculardı bunlar. Sonuç ortada. Bir önceki sene düşer dediler, şampiyon olduk.

Açık orta fark yapar dediğimiz kadro da ne oldu, nasıl oldu. Seyirciler gerçeklerle yüzleşmesi lazım. Bana bir taraftar ‘İsim transferi yapmazsanız taraftar kendini berbat hisseder’ diyor. Öderken bir kaygı, gönderirken bir dert” diye konuştu.

“YABANCI SAYISI BU KADAR ZORLANMAMALI”

Beşiktaş’ın özkaynak nizamının ehemmiyetine dikkati çeken Çebi, “Taraftarın gönlü olmadığı vakit ekibiniz heyecan yaşamıyor. Bu heyecanı daima birlikte yaşamalıyız. Taraftar isteği kıymetli fakat ben de taraftarımı âlâ yönlendirmeliyim. Ekonomiyi anlatmalıyız, genç çocukları anlatmalıyız. Ben özkaynak ve altyapı taraftarıyım. Yerli sayısı şu kadardan aşağı olmaz dediğiniz vakit 100 bin euroluk topçu yerine 3-5 milyon euro isteyen yerli futbolcular var. Nasıl olsa lokma hazır, mecburlar bizi almaya diyorlar. Yabancı sayısı bu kadar zorlanmamalı. Evvelce bu türlü düşünmüyordum, itiraf edeyim. Yabancı sayısında biraz daha gevşek olunmalı. Bunun ismi sınırlama olmamalı. Teşvik olmalı. Yerli oynatınca TFF prim vermeli” dedi.